Okuliści z olsztyńskiego szpitala dziecięcego przebadają setkę dzieci

2022-11-25 10:55
Dr n. med. Maria Szwajkowska
Autor: Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie Dr n. med. Maria Szwajkowska

Badania wykonane zostaną w ramach programu "Wczesne wykrywanie wad wzroku u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i rozpoczynających szkołę w wieku 6-9 lat”, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Około połowa dzieci w wieku szkolnym ma problemy z widzeniem oraz wady wzroku. Eksperci coraz częściej zwracają uwagę, że te wady wzroku stanowią już choroby cywilizacyjne. Na coraz powszechniejsze występowanie wad wzroku u dzieci (głównie krótkowzroczności), zwłaszcza w wieku szkolnym, ogromny wpływ ma styl życia i środowisko. Nie bez powodu jeden z typów krótkowzroczności określa się jako krótkowzroczność środowiskową. To efekt coraz większej dostępności do komputerów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Korzystanie z tych urządzeń wiąże się z długotrwałym siedzeniem i wpatrywaniem się z bliska w ekran. Dodatkowo okres pandemii i nauki zdalnej spowodował narastający problem wad wzroku u dzieci.

- Już 6-latki zaczynają mieć problemy z krótkowzrocznością, spowodowaną m. in. częstym korzystaniem z różnych ekranów z bliska – przyznaje dr n. med. Maria Szwajkowska (na zdjęciu), koordynator Oddziału Okulistycznego w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. - Badanie wzroku dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole jest konieczne, żeby wiedzieć z czym dziecko startuje w pierwszej klasie. Czy będzie miało problemy z czytaniem, pisaniem, widzeniem z tablicy.

Dr n. med. Maria Szwajkowska dodaje, że takie badanie profilaktyczne jest również bardzo pomocne, by wykryć tzw. zezy ukryte lub niedowidzenie jednego oka w przypadku różnowzroczności, tzn. gdy w jednym oku jest wada wzroku, a w drugim nie ma, więc ogólnie dziecko widzi całkiem dobrze i nie zgłasza dolegliwości. Jeśli szybko zastosujemy odpowiednie okulary i rehabilitację wzroku, możemy poprawić ostrość widzenia w chorym oku. Natomiast w sytuacji gdy nie mamy świadomości, że jest wada i trzeba ją leczyć – dziecko możenie odzyskać już pełnego widzenia tego oka. Ważna jest tez świadomość, że nie lecząc wad wzroku u dzieci zamykamy im w przyszłości drogę do wykonywania wielu zawodów, w których ważny jest dobry wzrok, np. służb mundurowych.

Aby zwrócić uwagę na wagę profilaktyki wad wzroku, lekarze okuliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie łącznie przebadają 100 dzieci w ramach programu "Wczesne wykrywanie wad wzroku u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i rozpoczynających szkołę w wieku 6-9 lat”, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Lekarze okuliści zbadają dzieci na obecność zeza, a także wykonają badań ostrości wzroku i refrakcji. Program jest adresowany do dzieci nie będących pod stałą opieką poradni okulistycznej.

Pierwsza tura badań odbyła się w sobotę, 29 października. Druga odbędzie się w najbliższa sobotę, 26 listopada. Jutro badania zostaną przeprowadzone w Poradni okulistycznej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w godz. 9-11.30.

informacja prasowa WSSD w Olsztynie