Powstaje nieoczywista mapa Olsztyna

2024-02-22 12:49
Nieoczywisty przewodnik
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Nieoczywisty przewodnik

Stolica Warmii i Mazur doczekała się kilku odsłon niezwykłych map. Tym razem za oryginalny przewodnik wzięli się przedstawiciele biblioteki Planeta 11 wraz z czytelnikami.

Tworzą je specjaliści, podróżnicy, ale też mieszkańcy, którzy chętnie dzielą się wiedzą o swoim mieście. Miejski krajobraz rysowany przez przewodniki oraz mapy ulega nieustannym zmianom i wymaga okresowej aktualizacji.

Na nowe spojrzenie na Olsztyn liczą bibliotekarze ze stolicy regionu. Zachęcają czytelników do włączenia się w przedsięwzięcie, którego celem jest stworzenie miniprzewodnika po ciekawych i nieoczywistych miejscach naszego miasta.

- Chcielibyśmy, aby w propozycjach do "Subiektywnego Przewodnika po Olsztynie" znajdowało się kilka elementów - mówi kierownik biblioteki Planeta 11, Jacek Smółka. - To przede wszystkim adres miejsca z ewentualnymi instrukcjami, jak tam dotrzeć, kilkuzdaniowy opis miejsca opowiadający czym ono jest i czym się wyróżnia, byłoby świetnie, gdyby Czytelnicy przesłali zdjęcia tego miejsca własnego autorstwa.

Pomysłodawcy przewodnika zachęcają również potencjalnych współautorów o podanie imienia i nazwiska oraz napisaniu o sobie kilku zdań. Takie zgłoszenia można przesyłać do 4 marca 2024 roku na adres r-mail kasia.tomaszewicz@planeta11.pl.

Przewodnik zostanie wydany w formie e-booka.

W ostatnich latach w Olsztynie powstało kilka interesujących inicjatyw, które pozwalały spojrzeć na nasze miasto niestandardowo. W 2018 roku stolica Warmii i Mazur dołączyła do sieci Use-It. To spotykane w wielu miastach Europy przewodniki zgodnie z ideą "od młodych dla młodych" i pokazują turystom zwiedzane miasto tak, by przez czas pobytu czuli się, jak jego mieszkańcy. Najnowsza publikacja pochodzi z 2023 roku. Inicjatorami przedsięwzięcia była młodzież ze stowarzyszenia Olsztyn 2.0. Natomiast w 2021 roku Miejski Ośrodek Kultury zachęcił mieszkańców do realizacji projektu "Inna mapa". Powstały mapy dotyczące kilku osiedli, tworzone przez samych mieszkańców w oparciu o ich postrzeganie osiedla, skojarzenia, wspomnienia, osobiste i rodzinne historie.

UM/Olsztyn