Prezydent Olsztyna apeluje o nieużywanie fajerwerków

2022-12-29 15:06
Sztuczne ognie.
Autor: pixaby

Prezydent Piotr Grzymowicz apeluje do mieszkańców Olsztyna by świętowali Nowy Rok bez fajerwerków.

Piotr Grzymowicz w liście do mieszkańców Olsztyna, opublikowanym m.in. na miejskim portalu, zaapelował o nieużywanie sztucznych ogni podczas sylwestrowej nocy. 

"(...) 

Nie ujmując nic tradycji musimy jednak pamiętać, że od zwyczaju witania Nowego Roku fajerwerkami ważniejszy jest zdrowy rozsądek, a w tych szczególnych czasach również szacunek dla uchodźców - obywateli Ukrainy i mieszkańców Olsztyna, dla których wybuchy środków pirotechnicznych przypominają najkoszmarniejsze momenty wojny z Rosją.

Równie ważnym powodem, dla którego apeluję o zaniechanie wystrzeliwania petard i fajerwerków jest cierpienie zadawane zwierzętom - jak określił to św. Franciszek - "naszym braciom mniejszym". One nie rozumieją tego, co się w takich momentach dzieje, a mając dużo bardziej wrażliwy słuch, odczuwają paniczny strach i wręcz fizyczny ból. Uciekają, szukają chwili ciszy i przyjaznego otoczenia.

Dlatego musimy zrozumieć ich potrzeby i również z tych powodów zrezygnować z fajerwerków! Jestem przekonany, że Nowy 2023 Rok bez huku petard wcale nie będzie gorszy, a wręcz przeciwnie, spokój i empatia, w każdym jej wymiarze, jaka będzie mu towarzyszyła od pierwszej minuty, rozciągnie się na kolejne dni i miesiące.

Proszę i apeluję - zrezygnujmy z głośnego powitania Nowego Roku, a jedynymi wystrzałami niech będą strzelające korki od szampana.

Do Siego, spokojnego roku.

Piotr GrzymowiczPrezydent Olsztyna"

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, za wystrzeliwanie fajerwerków poza 31 grudnia i 1 stycznia możemy zapłacić mandat karny w wysokości do 500 zł. Za ich nałożenie odpowiada policja.