Relikwie Prymasa Tysiąclecia trafiły do olsztyńskiej parafii

Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego
Autor: Marcin Szydłowski

W parafii bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie zostały wprowadzone relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego. Liturgii przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Są to relikwie pierwszego stopnia.

Uroczystej Mszy świętej z wprowadzeniem relikwii przewodniczył abp Józef Górzyński metropolita warmiński. Homilię wygłosił ks. Sławomir Ropiak.

- Kult relikwii błogosławionych i świętych to tradycja sięgająca początków chrześcijaństwa, a postacie świętych i błogosławionych to ci, którzy upodobnili się do Chrystusa – zaznaczył abp Józef Górzyński. - To są ci, którzy żyjąc w bardzo różnych okolicznościach i trudnych czasach, pokazali, jak można spełniać naukę Chrystusową żyjąc w konkretnych warunkach, i przez to są dla nas przykładem do naśladowania — dodaje metropolita warmiński.

Relikwiarz z kroplą krwi umieszczony został tymczasowo w bocznej części kościoła, gdzie w przyszłości powstanie kaplica poświęcona Prymasowi Tysiąclecia.

- Bardzo się cieszymy, że mamy w naszej parafii relikwie bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego – mówi ks. Romuald Zapadka.- To dla nas wielkie wyróżnienie, że ta wielka osobowość i wzór do naśladowania od dziś jest naszym patronem — kończy proboszcz.

Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego
Autor: Marcin Szydłowski

Relikwie pierwszego stopnia

Relikwie z krwi zostały przekazane archidiecezji warmińskiej przez kurię archidiecezji warszawskiej. Mają certyfikat potwierdzający autentyczność. Krew została przekazana przez lekarza, który opiekował się błogosławionym Wyszyńskim w ostatnim stadium jego choroby.

Na zakończenie liturgii odczytany został także dekret Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego zmieniający nazwę olsztyńskiej parafii bł. Franciszki Siedliskiej na bł. Stefana Wyszyńskiego.

Relikwie kardynała trafią też do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Warmińskim, gdzie prymas Wyszyński był internowany w latach 1953-1954. Tam wprowadzenie relikwii nastąpi 12 października.

Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński żył w latach 1901-1981. W latach 1948-1981 był prymasem Polski.