„Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach”

2021-12-02 9:59
Zbierają dary. Paczki trafią dla rodaków na Litwie.
Autor: „Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach”

Do 13 grudnia w Olsztynie trwa zbiórka dla Polaków mieszkających w Starych Trokach pod Wilnem. Planowane jest przygotowanie około 200 paczek ze słodyczami i żywnością. Każdy z nas może pomóc.

To już szósta edycja akcji charytatywnej „Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach”, którą organizuje parafia Miłosierdzia Bożego w Olsztynie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie.

-Zależy nam, aby uczniowie polskiej szkoły ze Starych Trok na Litwie otrzymali przybory szkolne oraz słodkie upominki, a rodziny - paczki z żywnością oraz artykułami higienicznymi i środkami czystości. 

- Planujemy przygotować 98 paczek ze słodyczami dla dzieci i około 100 paczek żywnościowych dla rodzin. - Chcemy pokazać, że Polacy pamiętają o rodakach na Kresach i mają świadomość wysiłku, jaki muszą wkładać każdego dnia w zachowanie polskości - dodaje.

Dary można przynosić do parafii Miłosierdzia Bożego na olsztyńskich Nagórkach lub Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 (do 13 grudnia). Po 13 grudnia organizatorzy zbiórki skompletują paczki i wywiozą je do Starych Trok.

Zbierają dary. Paczki trafią dla rodaków na Litwie.
Autor: „Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach”

Po zakończeniu II wojny światowej wiele tysięcy repatriantów z Litwy osiedliło się na Warmii i Mazurach. Część Polaków pozostała jednak na Litwie.

Stare Troki to niewielka miejscowość, w której mieszka ponad 1500 osób, z czego około 70 proc. stanowią Polacy. Działa tu polska Szkoła Podstawowa, w której uczy się 80 dzieci polskiego pochodzenia.

Każdego roku szkoła oraz mieszkańcy przyjmują na nocleg pątników warmińskich pielgrzymujących do Ostrej Bramy.

Listen to "„Świąteczna Pomoc Polakom na Kresach”" on Spreaker.