Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

2021-11-21 14:49
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Autor: pixabay

Dzisiaj ( 21.11) obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca do modlitwy w intencji ofiar oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

Z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, w kościele pw. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie została odprawiona Msza Święta za ofiary wypadków. W modlitwie wzięli udział Policjanci Ruchu Drogowego, Strażacy, Ratownicy Medyczni, Inspekcja Transportu Drogowego, Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz Drogowcy.

- W tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste - mówi ks. Marian Midura,  Krajowy Duszpasterz Kierowców.

 - Należy uczciwie powiedzieć, że na drogach jest dużo lepiej niż kilka lat temu. Tych wypadków jest mniej, ale każda śmierć na drodze jest niepotrzebna, każdy człowiek jest cenny - dodaje.

Msza św. za ofiary wypadków w kościele pw. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

W województwie warmińsko - mazurskim w okresie od stycznia do końca października odnotowano 762 wypadki drogowe, w których zginęło 87 osób.

- Do wypadków drogowych dochodzi zazwyczaj poprzez naruszenie przez kierujących obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jedną z głównych przyczyn jest nadmierna prędkość. To właśnie z tego powodu, każdego roku, kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych - mówi Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Według statystyk w ubiegłym roku w Polsce doszło do ponad 23,5 tysiąca wypadków drogowych, w których zginęło blisko 2,5 tysiąca osób, a rannych zostało ponad 26 tysięcy osób.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków obchodzono 19 listopada 2006 r. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a odbyły się w Katedrze Polowej w Warszawie, a  Mszy św. przewodniczył śp. bp Tadeusz Płoski – Biskup Polowy WP.

Listen to "ks. Marian Midura Krajowy Duszpasterz Kierowców" on Spreaker.