Tradycyjne Łosiery w Barczewie

2023-06-11 6:23
Łosiery
Autor: Patrycja Nowicka

Barczewscy Franciszkanie zaprosili pielgrzymów i parafian do tańca i do różańca

Wzorem tradycji z minionych wieków do Barczewa przybyły łosiery, tak właśnie dawniej na Warmii określano piesze pielgrzymki. Pierwsze wzmianki o pielgrzymach w Barczewie, którzy przybywali tu na odpust św Antoniego pochodzą z początku XVII wieku. Przez wojnę, kasatę klasztoru i zamknięcie kościoła św Andrzeja, w którym to znajduje się kaplica św Antoniego Padewskiego tradycja łosierowania do Barczewa zamarła, ale od 2012 roku wskrzeszają ją tamtejsi Franciszkanie. Tak jak dawniej, tak i teraz głównym punktem uroczystości była suma odpustowa, gdzie w trakcie liturgii miało miejsce specjalne błogosławieństwo lilii która jest atrybutem św Antoniego a także błogosławieństwo skierowane do dzieci i matek w stanie błogosławionym.

Listen to "ojciec Dawid Szulca proboszcz parafii św Andrzeja w Barczewie" on Spreaker.

W trakcie Łosier zorganizowany został również X Franciszkański Festyn Rodzinny, na którym nie zabrakło atrakcji zarówno dla małych jak i większych uczestników. Przygotowano wiele zabaw i animacji dla najmłodszych, można było skosztować wyrobów z franciszkańskiej kuchni, a także wypieków parafian. Na scenie prezentowali się lokalni artyści, a gościem specjalnym był zespół Greccio- Reaktywacja, w którego skład wchodzą ojcowie Franciszkanie. Rozrywkowy repertuar zgodnie z zapowiedzią porwał publiczność do tańca.

X Franciszkański Festyn Rodzinny
Autor: Patrycja Nowicka

Dodatkową atrakcją festynu była możliwość zwiedzania krypty udostępnionej po renowacji kościoła św Andrzeja, w której wyeksponowane zostały znaleziska wydobyte w czasie prac, min ponad 1000 srebrnych XVI I XVII wiecznych monet, które zostały uznane przez National-Geographic za jedno z 10 najważniejszych polskich odkryć ostatniej dekady.

X Franciszkański Festyn Rodzinny
Autor: Patrycja Nowicka