Trwają konsultacje w sprawie olsztyńskiej Zatorzanki

2023-03-20 11:37
Trwają konsultacje w sprawie olsztyńskiej Zatorzanki
Autor: Urząd Miasta w Olsztynie Trwają konsultacje w sprawie olsztyńskiej Zatorzanki

Hala targowa przy ul. Kolejowej została wyłączona z użytkowania z końcem 2022 roku. Opinie na temat jej przyszłości będą zbierane do końca marca.

Miejska Hala Targowa Zatorzanka została zaprojektowana przez biuro architektoniczne "Sosak i Sosak Projekt" i oddana do użytku w październiku 1998 roku. W obiekcie znajduje się 90 boksów handlowych.

Podczas wichur w październiku 2021 roku obiekt został uszkodzony. Ponad 800 tysięcy złotych musiałoby z własnej kasy dopłacić miasto do utrzymania Zatorzanki w obecnym stanie, mimo podnoszenia czynszów najemcom.

- Taka kwota obejmuje tylko pokrycie podstawowych kosztów i nie uwzględnia niezbędnego, kompleksowego remontu hali - mówi Michał Koronowski z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. Dlatego z końcem 2022 roku wyłączono z użytku powierzchnię handlową Miejskiej Hali Targowej Zatorzanka. Obiekt pozostanie zamknięty do czasu znalezienia nowego przeznaczenia.Miały na to wpływ nie tylko koszty naprawy zniszczeń, ale także niewielkie zainteresowanie wynajmem powierzchni handlowej oraz podwyżki za media, które musiałyby się przełożyć na znaczne podniesienie opłat dla najemców.

Przedstawiciele Rady Osiedla Zatorze złożyli wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych poświęconych hali oraz pobliskiemu targowisku. Prezydent Olsztyna zdecydował, że konsultacje odbędą się między 1 a 31 marca.

- Ich celem jest poznanie opinii mieszkańców Olsztyna na temat funkcjonowania Targowiska Miejskiego przy ul. Kolejowej i hali targowej Zatorzanka - mówi dyrektor biura prezydenta miasta i dialogu obywatelskiego Aneta Szpaderska. - Zebrane opinie będą wykorzystane do wyznaczenia kierunków rozwoju i zasad funkcjonowania targowiska i hali w latach 2023-2030+, co będzie przedmiotem dyskusji nad Gminnym Programem Rewitalizacji.

Opinie i propozycje mieszkańców są zbierane na piśmie m.in. drogą elektroniczną. E-maile należy przesyłać na adres strategia2030@olsztyn.eu. Poza tym 30 marca o 17:00 w hali Zatorzanka odbędzie się spotkanie z mieszkańcami – Targowisko pomysłów.  Podczas niego również będzie można zgłosić swoje przemyślenia dotyczące hali i targowiska.

Informacje o prowadzonych konsultacjach są na Platformie Konsultacji Społecznych

informacja prasowa UM w Olsztynie