W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza Krzyżma

2023-04-06 14:26
Oleje święte
Autor: Katarzyna Sobotka

Dziś Wielki Czwartek, wspomnienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Wieczorem w Kościele rozpoczyna się Triduum Paschalne.

Taka msza odbywa się w Wielki Czwartek w każdej katedrze na świecie. Koncelebrowana jest przez księży z całej diecezji. Rolę głównego celebransa pełni zawsze biskup ordynariusz. Liturgia ta stanowi wyraz jedności Kościoła, mówi, metropolita warmiński abp. Józef Górzyński:

To jest okazja by wyrazić jedność wszystkich kapłanów z diecezji wraz z tymi wszystkimi, którzy włączają się w posługę w kościele, czyli szafarze nadzwyczajni, służba liturgiczna ołtarza. Ci wszyscy, którzy posługują w Kościele.

Podczas liturgii metropolita warmiński dokonał uroczystego obrzędu pobłogosławienia oraz poświęcenia olei, które będą wykorzystywane podczas udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich – dodaje rzecznik warmińskiej kurii ks. Marcin Sawicki:

Krzyżmo powstaje w wyniki połączenia naturalnej oliwy z wonnościami, zwykle z balsamem. Wykorzystuje się je przez cały kolejny rok przy sakramentach chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i biskupich, oraz do konsekracji ołtarza.

Wielki Czwartek to także święto wszystkich kapłanów. W związku z tym podczas mszy świętej, zaraz po homilii, kapłani z archidiecezji warmińskiej dokonali uroczystego odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

Wieczorem we wszystkich kościołach archidiecezji warmińskiej odprawiona zostanie Msza Wieczerzy Pańskiej. W katedrze liturgii o godz. 19 przewodniczył będzie bp. Janusz Ostrowski. Transmisja na antenie Radia Plus.