W Kościele katolickim rozpoczął się Adwent

2021-11-29 14:31
W Kościele katolickim rozpoczął się Adwent.
Autor: Pixabay Adwent rozpoczął się 28 listopada i zakończy się w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia.

Adwent to okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie w kościołach odbywają specjalne nabożeństwa ku czci Matki Bożej znane jako roraty.

Roraty zazwyczaj odbywają się wcześnie rano. W niektórych parafiach dodatkowo można w nich uczestniczyć również w godzinach popołudniowych. Nabożeństwo ma przypominać o nieustannym oczekiwaniu na powtórne przyjście Chrystusa. Symbolem tej gotowości są m.in. świece palące się w adwentowych lampionach.

- Kiedy archanioł Gabriel przyszedł do Matki Bożej, ona nie kalkulowała, ona się nie zastanawiała, bo ona była gotowa na to zwiastowanie i od razu się „zameldowała”: Niech mi się stanie według Słowa Twego. Każdego dnia mamy realizować właśnie te gotowość do niesienia woli Bożej – mówi ks. Wojsław Czupryński z parafii Znalezienia Krzyża Pańskiego w Klebarku Wielkim.

Listen to "W Kościele katolickim rozpoczął się Adwent" on Spreaker.

W tym roku Adwent rozpoczął się 28 listopada i zakończy się w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia. Informacje o roratach są dostępne na stronach internetowych poszczególnych parafii.

Nabożeństwa odbywają się m.in. w:

- Parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie: od poniedziałku do soboty o godz. 6.15, od poniedziałku do piątku dla dzieci o godz. 17.00, w piątki dla młodzieży o godz. 18.30;

- Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie: od poniedziałku do soboty o godzinie 6.30;

- Parafii Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej w Olsztynie: od poniedziałku do soboty o godz. 7.00, we wtorki i czwartki dla dzieci o godz. 16.30;

- Parafii św. Józefa w Olsztynie: od poniedziałku do soboty o 6:30, w piątki dla dzieci o godz. 16:30;

- Parafii Znalezienia Krzyża Pańskiego w Klebarku Wielkim: we wtorki, czwartki i soboty o godz. 18.00.