W Olsztynie podpisano umowę na przebudowę stacji Olsztyn Główny

Stacja Olsztyn-Główny zostanie zmodernizowana
Autor: Katarzyna Sobotka

Bezpieczniejszy i wygodniejszy dla podróżujących. W Olsztynie podpisano umowę na przebudowę stacji Olsztyn Główny. Termin zakończenia prac to wiosna 2024 roku. Całość inwestycji to blisko 450 milionów złotych.

Modernizacja stacji obejmie tory, perony, system sterowania ruchem, a także budowę nowego tunelu, którym będzie można też przejść na Zatorze. Podkreśla wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel : Będzie przebudowa peronów, poszerzenie i podwyższenie, żeby do pociągów nie trzeba było wchodzić po stopniu, windy i schody ruchome, nowoczesne systemy sterowania ruchem, nowy system dynamicznej informacji pasażerskiej i monitoring nagłośnienia (…)

Nowością będą także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz całkowicie nowy tunel, dodaje Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel: Przejście podziemne połączone z Zatorzem. Jako dziecko przez 20 lat wychowałem się na olsztyńskim Zatorzu i już wtedy była o tym mowa. W końcu stanie się to faktem.

Wykonawcą modernizacji jest firma Torpol, która modernizowała także linię Działdowo-Olsztyn. Jak zapewnia Jej prezes Grzegorz Grabowski – inwestycja powinna się zakończyć w terminie:  Można powiedzieć, że prawie z marszu przechodzimy na stację Olsztyn. Wiele takich obiektów mamy w swoim portfelu skończonych. Zapewniam, że tę inwestycję skończymy w terminie, a może nawet i wcześniej.

Termin zakończenia prac to wiosna 2024 roku. Całość inwestycji to blisko 450 milionów złotych. 150 milionów to dofinansowanie unijne, reszta środki budżetu państwa.

Cały czas nie rozstrzygnięto z natomiast przetargu na przebudowę dworca Olsztyn Główny. Wojewoda Artur Chojecki poinformował, że obecnie trwa procedura wydania zezwolenia na budowę nowego dworca, która niebawem powinna zakończyć się. Nowy dworzec Olsztyn Główny  miał powstać w 2023 roku.