W Wadągu powstanie kompleks kulturalny

Tak będzie wyglądać centrum kulturalne w Wadągu
Autor: Monika Nowakowska/Powiat Olsztyński Tak będzie wyglądać centrum kulturalne w Wadągu

Multifunkcyjne, trzybryłowe, w estetyce architektonicznej nawiązujące do symboliki Warmii. Takie ma być Powiatowo-Gminne Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu. 12 grudnia w olsztyńskim planetarium odbyła się prezentacja koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego tej inwestycji.

Naszymi inspiracjami stały się średniowieczne zamki i kościoły, żegluga na jeziorach Warmii, olsztyńskie kamienice i tradycyjna architektura drewniana – mówił podczas oficjalnej prezentacji autor koncepcji prof. Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej, szef Pracowni Projektowej F-11 z Krakowa. – W nowoczesnej bryle chcemy zastosować więc cytaty historyczne i symbolikę języka muzyki. Stworzymy mały kampus z przyjaznymi przestrzeniami, osadzony w krajobrazie. Dachy będą zaopatrzone w fotowoltaikę, zastosujemy też gruntowe pompy ciepła.

Kompleks mają tworzyć trzy budynki, a ich gospodarzami będą samorządy Powiatu Olsztyńskiego i Dywit. Będą to Gminny Ośrodek Kultury, Samorządowa Szkoła Muzyczna oraz Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych. W sumie będą miały około 8,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Wchodzimy w 13. rok funkcjonowania Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach. W siedzibie głównej i czterech filiach szkoły uczy się pół tysiąca dzieci, które chcą być blisko sztuki i poszerzać swoją wiedzę w zakresie kultury wysokiej. Chcemy, aby mogły rozwijać się w jak najlepszych warunkach – mówił podczas prezentacji Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Od początku wiedzieliśmy, że szkoła muzyczna powinna mieć własną siedzibę. Udało nam się pozyskać 20 mln zł na I etap budowy obiektu. Wierzę, że będzie on odpowiadał naszym, a przede wszystkim dzieci i młodzieży oczekiwaniom w zakresie realizacji ich marzeń o edukacji muzycznej. Ma też służyć mieszkańcom gminy i powiatu.

Projekt przybiera realny kształt dzięki dobrym relacjom i zrozumieniu obu samorządów, będących inwestorami tego ważnego dla całego powiatu przedsięwzięcia, co podkreśla wójt Gminy Dywity,

Współpraca jest modelowa. Centrum ma powstać na ponad 1,5-ha gruncie w Wadągu. Dlaczego tu? Ponieważ u nas rozpoczęła się historia szkoły muzycznej. My też mieliśmy przygotowany teren pod inwestycję, z opracowanym z planem miejscowym zagospodarowania. Kosztami prezentowanej dokumentacji dzielimy się po połowie – mówił wójt Daniel Zadworny.

Projekt przygotowała Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa, mająca na swoim koncie szereg realizacji instytucji kulturalnych. Dla architektów w pracy nad centrum w Wadągu istotna była analiza uwarunkowań typograficznych terenu oraz symbolika i pierwiastek lokalny. Na początku roku zostanie rozpisane postępowanie na rozpoczęcie inwestycji w trybie zaprojektuj i wybuduj sam do stanu surowego.

W pokazie wzięli udział posłowie na Sejm RP – Paweł Papke i Marcin Kulasek, przedstawiciele samorządów Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Dywity, kierownictwo Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach z dyrektorem Januszem Cieplińskim na czele, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Berenika Oklińska, dyrektor GOK w Dywitach Krzysztof Włodarski oraz wiele innych zainteresowanych tematem osób.

Chciałbym podziękować wszystkim, którym bliski jest ten projekt, którzy wspierają powstanie naszego centrum. Bez nich niewiele moglibyśmy zrobić – mówił starosta A. Abako podczas prezentacji koncepcji.

informacja prasowa