Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych u dzieci

2021-09-22 15:53
Olsztyn dołączył do kampanii Złoty Wrzesień
Autor: Urząd Miasta Olsztyna

Olsztyn dołączył do globalnej kampanii „Złoty Wrzesień”. W ramach solidarności z dziećmi zmagającymi się z nowotworami ich rodzinami, ale też tymi, którzy wygrali z chorobą, na złoto zostały podświetlone miejskie obiekty. W Olsztynie jest to ratuszowa wieża oraz obserwatorium astronomiczne.

W kampanii „Złoty Wrzesień” biorą udział organizacje, samorządy i podmioty prywatne z całego świata. Akcja dotyczy nowotworów u dzieci.

- Przyłączyliśmy się akcji, żeby podnieść świadomość na temat nowotworów u dzieci. To bardzo trudny temat i chcemy w ten sposób pokazać solidarność i wsparcie, zarówno dla dzieci walczących z rakiem, jak i dla ich rodziców i opiekunów – mówi Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza. - Złota wstążka, która jest symbolem kampanii, nawiązuje do najcenniejszego kruszcu i reprezentuje największą wartość — zdrowie dzieci. Partnerzy, w geście solidarności, rozświetlają na złoto charakterystyczne dla danego regionu budynki. W Olsztynie jest to ratuszowa wieża oraz obserwatorium astronomiczne przy ul. Żołnierskiej. Budynki będą podświetlone do niedzieli włącznie.

Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej w WSSD w Olsztynie
Autor: WSSD w Olsztynie

W Polsce rocznie diagnozowanych jest ponad 1000 przypadków nowotworów u dzieci, a w Europie około 35 tys.

- Choroby nowotworowe są niebezpieczne w każdym wieku. Najczęstsze nowotwory u dzieci to białaczki, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, nowotwory układu moczowego. Groźne są też nowotwory wątroby — wymienia lek. Elżbieta Stasiak-Zając, specjalista hematologii i onkologii dziecięcej Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. - Czujność onkologiczna obowiązuje, gdy rodzic lub lekarz zauważy któryś z następujących objawów: zmiana zachowania i wyglądu dziecka, nietypowość zmian skórnych czy powiększenie obwodu brzucha - dodaje lekarz.

Badania profilaktyczne u dzieci są często pomijane przez rodziców. Jednak wdrożenie wczesnej profilaktyki ma znaczenie dla zdrowia dziecka. W przypadku dzieci bardzo ważnym badaniem jest morfologia i USG jamy brzusznej.

Nowotwory są dziś główną przyczyną śmierci wskutek choroby wśród dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia.

W samym 2020 roku, na terenie UE, chorobę zdiagnozowano u ponad 15 tys. dzieci i nastolatków, a ponad 2000 młodych pacjentów zmarło z powodu choroby nowotworowej.