Promują Warmię i Mazury w kraju i na świecie

2021-09-17 10:37
Poznaliśmy wyróżnionych Laurem Najlepszym z Najlepszych.
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Laury Najlepszym z Najlepszych rozdane. W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. im Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wyróżnił osoby, instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa z regionu, które odnoszą spektakularne sukcesy.

Poznaliśmy wyróżnionych Laurem Najlepszym z Najlepszych, przyznawanego od 2003 roku przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. W edycji 2021 statuetki wręczono w 8 kategoriach.

- Laur „Najlepszym z Najlepszych” to nie jest konkurs ani zwyczajne wyróżnienie – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - W regionie istnieje przecież wiele nagród przyznawanych przy różnych okazjach i przez wiele gremiów. Jednak Laur to cała organizacyjna machina, pozwalająca wyszukać osoby i instytucje, które w ciągu minionego roku odniosły spektakularny sukces, a których osiągnięcia przyczyniły się do sławienia dobrego imienia naszego regionu. Laur jest swego rodzaju zwieńczeniem tych sukcesów, a jednocześnie ma na celu przybliżenie sylwetek zwycięzców mieszkańcom Warmii, Mazur i Powiśla.

Kandydatów do poszczególnych nagród dokonali dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nie brakowało również zgłoszeń od przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń czy osób fizycznych.

Statuetka Laur Najlepszym z Najlepszych.
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Oddział Udarowy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, który odebrał statuetkę w kategorii zdrowie.

- To nagroda dla medyków, którzy ratują zdrowie i życie innych osób. Pacjenci, otrzymują pomoc medyczną na najwyższym poziomie – mówi Radosław Borysiuk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Marszałek wyróżnił także osoby, które są sportowcami. Jedną ze statuetek odebrał Maciej Kowalewicz, zawodnik olsztyńskiej Gwardii, który trenuje strzelectwo sportowe.

- Cieszę się, że moja praca została zauważona. Chcę osiągać wysokie wyniki, sprawiać niespodzianki i rozsławiać strzelectwo sportowe w naszym regionie — mówi Maciej Kowalewicz.

Na Gali wręczono też wyróżnienia w kategorii: bliżej natury, gospodarka, innowacje i rozwój, społeczeństwo, nauka, kultura, osobowość, turystyka.

W tym roku ze względu na wcześniejsze ograniczenia pandemiczne była to podwójna: XVII i XVIII - edycja.

LAUR NAJLEPSZYM Z NAJLEPSZYCH 2021:

1. Kategoria bliżej natury: - Camping Wagabunda w Mikołajkach,  - Camping KamA w Tałtach, - Camping Tumiany.

2. Kategoria gospodarka: Jarosław Goszczycki, właściciel piekarni Tyrolska Sp. z o.o. w Barczewie.

3. Kategoria innowacje i rozwój: CamFly z Olsztyna - Rafał Wolak.  

4. Kategoria osobowość: Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku.  

5. Kategoria społeczeństwo, nauka, kultura: Agnieszka Napieralska - pielęgniarka, autorka filmu instruktażowego „Karmienie osoby po udarze z niedowładem i z zaburzeniami połykania”.

6. Kategoria sport: - Maciej Kowalewicz (strzelectwo, Gwardia Olsztyn),  - Agata Barwińska (żeglarstwo, MOS Iława).

7. Kategoria turystyka:- Gołdap Mazurski Zdrój.

8. Kategoria zdrowie: - Oddział Udarowy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie (lek. Zakiia Alisherova, lek. Łukasz Dębowski, dr Aleksandra Wińska, lek. Tomasz Matyskieła, lek. Ewelina Zarucka).

LAUR NAJLEPSZYM Z NAJLEPSZYCH 2020:

1. Kategoria gospodarka: - Libro - Marek Liberacki, właściciel firmy LIBRO z Lubawy (meble tapicerowane),  - Michelin Sp. z o.o. z Olsztyna (producent opon), - Serwistal Sp. z o.o. z Ełku (wyroby stalowe i aluminiowe),

2. Kategoria innowacje i rozwój: - Erko sp. z o.o. sp. k. w Jonkowie (producent końcówek i złączek kablowych), - Browar Kormoran w Olsztynie, - AdamS Sp. z o.o. w Mrągowie (producent stolarki budowlanej z PVC).

3. Kategoria osobowość: - dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek (dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie), - Andrzej Matracki (mistrz fryzjerstwa), - Oliwia Smyk - absolwentka Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach (obój),

4. Kategoria społeczeństwo nauka kultura:- mgr inż. Beata Milanowska - laureatka Kosmicznego Oscara w kategorii University Challenge 2019,

5. Kategoria społeczeństwo nauka kultura: - Klaudia Gołaszewska - laureatka międzynarodowego architektonicznego konkursu eVelo na wieżowce przyszłości, - Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

6. Kategoria sport: - Konrad Bukowiecki - lekkoatletyka, pchnięcie kulą, - Jakub Zwaliński - kulturystyka i fitness, - Natalia Klimowska - kulturystyka i fitness.  

7. Kategoria sztuka kulinarna:- Zakład Wędliniarski Flis-Pol z Miłomłyna,          - Krystyna Ziejewska z Szwarcenewa, - Restauracja Romantyczna w Hotelu SPA dr Irena Eris,      

8. Kategoria turystyka: Gołdap - Mazurski Zdrój.

9. Kategoria zdrowie: - Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie,     - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie,- studenci IV roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum UWM w Olsztynie: Patrycja Michalik, Szymon Maciejewski, Paweł Lipiński, Maciej Szewczyk.

Od 2003 roku Laurami nagrodzono już ponad 400 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw. Na liście znajdują się także laureaci, którzy na tę statuetkę zapracowali już po raz piąty, szósty a nawet siódmy.