Małe zainteresowanie szczepieniami uczniów w szkołach
Chęć przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 w szkole zadeklarowało około 3,5 tyś uczniów z województwa warmińsko – mazurskiego powyżej 12 roku życia. Od 1 września dyrektorzy szkół zbierają deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, by ich dzieci były zaszczepione.
W poniedziałek 13 września w szkołach ruszyły szczepienia dzieci w wieku 12-18 lat. Na początku roku szkolnego z uczniami prowadzone były zajęcia informacyjne, później podczas zebrań z rodzicami przekazywano deklaracje chęci zaszczepienia. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne.
Do poniedziałku około 4 procent uczniów uprawnionych do szczepień z województwa warmińsko-mazurskiego, złożyło deklaracje i przyjmie preparat przeciw COVID-19 - informuje Małgorzata Hochleitner z Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty. Z naszych informacji wynika, że ciągle jednak trwa zbieranie deklaracji od rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko było zaszczepione - dodaje.
" Garstka osób " – najczęściej takie odpowiedzi słychać od dyrektorów placówek, gdy chodzi o liczbę chętnych do szczepień. - Mamy w tej chwili około 500 uczniów, z czego na szczepienia zgłosiło się około 30 osób – mówi Małgorzata Świech – Twarowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie. Są także uczniowie, którzy zaszczepili się przed rozpoczęciem roku szkolnego. W naszej placówce takich osób jest około 140.
Eksperci apelują i przypominają, że na COVID-19 chorują także dzieci i młodzież
- W związku z większą zakaźnością wariantu Delta będą też masowe zakażenia wśród dzieci i młodzieży w ilości na pewno większej niż w poprzednich falach pandemii – ostrzega Sławomir Ogórek, specjalista medycyny rodzinnej, pediatra z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wariant Delta co prawda coraz częściej przełamuje odporność zaszczepionych, ale chroni przed ciężkim zachorowaniem i śmiercią – dodaje lekarz.
W całej Polsce zebrano blisko 50 tysięcy deklaracji o chęci szczepienia dziecka przeciw COVID-19. Do tej pory zaszczepiono 35 proc. dzieci w przedziale wiekowym od 12 do 18 roku życia.
Już od czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są nadal szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. A od tego tygodnia możliwe jest to w szkołach.
Szczepienia, zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami mogą być prowadzone na terenie szkoły w specjalnie przygotowanym do tego punkcie lub w populacyjnym punkcie szczepień, z którym szkoła nawiąże współpracę i zorganizuje dzieciom wyjście do takiego punktu.
Polecany artykuł: