Zdrowe i bezpieczne wakacje – akcja profilaktyczna NFZ

2022-07-21 9:21
Zdrowe i bezpieczne wakacje
Autor: NFZ w Olsztynie

W najbliższy piątek 22 lipca warto wybrać się na plażę miejską w Olsztynie, gdzie odbędzie się akcja profilaktyczna, której celem będzie przypomnienie zasad zdrowego i bezpiecznego zachowania na wakacjach.

W piątek 22 lipca w godzinach od 11:00 do 15:00 na plaży miejskiej w Olsztynie na odwiedzających czekać będzie szereg atrakcji i stoisk, które przygotował Warmińsko-Mazurski OW NFZ oraz partnerzy.

- O zdrowiu należy pamiętać przez cały rok, okres wakacyjny nie zwalnia nas z tego obowiązku. – przypomina Andrzej Zakrzewski, dyrektor W-M OW NFZ w Olsztynie.

- Podczas akcji organizowanej na plaży miejskiej będzie można zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi, zrobić EKG i sprawdzić poziom saturacji. Te podstawowe parametry są niezwykle ważne i jako pierwsze mogą wskazać nam na rozwijające się w organizmie choroby - dodaje.

 

Zdrowe i bezpieczne wakacje
Autor: NFZ w Olsztynie

Podczas akcji będzie można również skorzystać z konsultacji lekarskiej, pielęgniarskiej i dietetycznej, a także dokonać pomiaru masy i składu ciała.

Na miejscu możliwe będzie również przeprowadzenie badania dermatoskopem.

– To urządzenie pozwalające na szczegółowe oglądanie znamion. – wyjaśnia Magdalena Mil, rzecznik prasowy W-M OW NFZ w Olsztynie.

– Szczególnie latem, w trakcie zwiększonej ekspozycji na słońce, ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry znacząco wzrasta. Należy pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania i koniecznie badać znamiona - dodaje. 

W trakcie „Zdrowych i bezpiecznych wakacji” będzie również możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i potwierdzenie Profilu Zaufanego.

Na odwiedzających czekają pokazy pierwszej pomocy, w tym działania w wodzie, pokazy sprzętu i umundurowania Straży Pożarnej, Policji i Wojska.

Na stoiskach znajdziemy szereg  informacji i porad w zakresie terapii naturalnych (w tym masaży i kręglarstwa), laktacji i prawidłowego karmienia piersią, profilaktyki wad postawy i profilaktyki stomatologicznej.

Dla najmłodszych przygotowano liczne konkursy i kącik zabaw.

Wstęp wolny, badania i konsultacje bezpłatne.

Partnerzy akcji "Zdrowe i bezpieczne wakacje" – akcja profilaktyczna NFZ

OSiR Olsztyn, Koło Naukowe Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki, Samodzielny Gminny ZOZ w Dywitach, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Olsztynie, 9 Batalion Dowodzenia, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Organizatorem akcji jest Warmińsko-Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Listen to "„Zdrowe i bezpieczne wakacje” - Magdalena Mil NFZ" on Spreaker.