Jeszcze nie teraz

2013-10-01 13:12

Radomscy radni odłożyli głosowanie nad projektem w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Kupcy domagali się, aby sklepy były czynne do południa. Radni podkreślali, że niedziela powinna być dniem wolnym z powodów rodzinnych i religijnych. Przekonywali też, że zamknięcie sklepów w niedzielę nie spowoduje wzrostu bezrobocia. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się pod koniec października.

Projekt uchwały podczas sesji przedstawił przedstawiciel kupców Jarosław Kowalik. Poinformował, że usunięto z projektu wszystkie zapisy, które mogłyby budzić wątpliwości prawne. - Poprosiliśmy dwie kancelarie o opinie. Obie są pozytywne. Projekt dotyczy tylko handlu, nie dotyczy usług i gastronomii. Uchwała nie niesie żadnych konsekwencji finansowych dla gminy. 21 postulat Solidarności mówił o wolnych sobotach. Za PRL-u były wolne niedziele, dziś w handlu tego nie ma - powiedział Kowalik.

Z kolei Jakub Kowalski z PiS powiedział, że skonsultował się z dwoma autorytetami. - I dostałem wykładnię przeciwną, niż ta tu przedstawiona. Właściciel nadal będzie mógł handlować zza lady. Wojewoda będzie mógł nam po 30 dniach uchylić uchwałę a tego nie chcemy. Błędem też jest to, że w wyjątkach nie wymieniono kwiaciarni i cukierni. Dlatego dobrze byłoby odłożyć głosowanie nad tym projektem - mówił radny PiS.

Kazimierz Woźniak ze stowarzyszenia Radomianie Razem mówił na sesji, że trzeba się zdecydować komu się w życiu służy: wartościom, czy mamonie. - Trzeba się zdecydować. Co jest dobre dla tego społeczeństwa. Przecież to co kupujemy w siedem dni można kupić w sześć. Głosujmy za uchwałą. Nawet jak nam uchyla, to będziemy poprawiać. Nie bądźmy koniunkturalni. Doceńmy, że kupcy sami przygotowali projekt uchwały, bo nie mogli się doczekać od rady. To przecież są konsultacje społeczne - powiedział radny Woźniak.

Ostatecznie radni zdecydowali o przełożeniu głosowania projektu uchwały w tej sprawie. Powołano roboczy zespół, który zajmie się poprawkami w projekcie. Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik wyraził zadowolenie, że projekt w tej w sprawie będzie ponownie głosowany. - Zgadzam się, że niedziela powinna być dla rodziny, dla wypoczynku, dla kobiet by mogły mieć czas na wypełnianie obowiązków związanych z wychowaniem dzieci. Ale trzeba przygotować taką uchwałę, aby wojewoda nie mógł nam jej po 30 dniach uchylić - powiedział przewodniczący Wójcik.