Na rozpoczęcie sezonu

2013-09-19 15:09

Radomska Orkiestra Kameralna rozpoczyna 7 sezon swojej działalności.

21 września warto wybrać się na koncert muzyki polskiej. Usłyszymy przede wszystkim kompozycje Fryderyka Chopina w znakomitym wykonaniu Karola Radziwonowicza. Koncert odbędzie się w sobotę, 21 września o godz. 18 w sali koncertowej UM, ul. Żeromskiego 53.

Wykonawcy:

Karol Radziwonowicz – fortepian

Maciej Żółtowski – dyrygent

Radomska Orkiestra Kameralna

W programie: F. Chopin: Fantazja na tematy polskie, Andante Spianato, Wielki Polonez Brillante op. 22

Karol Radziwonowicz jest wszechstronnym pianistą wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Warszawie u ojca Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i Barbary Muszyńskiej. Następnie, jako stypendysta fundacji Fulbright'a, doskonalił swe umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington, USA - pod kierunkiem wybitnego pianisty - pedagoga Georgy Sebok'a. Radziwonowicz od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując ze znanymi orkiestrami symfonicznymi oraz dając recitale solowe w Polsce i zagranicą. Wymieńmy kilka występów, do których artysta przywiązuje szczególną wagę — wykonanie Błękitnej Rapsodii G. Gerschwina w dużej sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006) — inauguracja sezonu koncertowego Societe des Concerts de Friburgh w Szwajcarii wykonaniem Koncertu b-moll P. Czajkowskiego (październik 2005) — Koncert F. Chopina w Festspielehause w Salzburgu (maj 2003) — Koncert W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003) — Fantazja Polska I.J. Paderewskiego w Carnegie Hall, w Nowym Jorku 4 listopada 2001 r. Radziwonowicz bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebeck, Praha, San Francisco, Berlin Salzburg, Tokio, Mediolan, Pecara, a jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty.

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną prowadząc klasy mistrzowskie, zapraszany przez uczelnie w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose czy Lublianie; a w Polsce w Krakowie i Wrocławiu. Z przyjemnością również przyjmuje role jurora w rozmaitych konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą — np. XV Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs im. Fryderyka Chopina 2005 w Warszawie (juror pierwszego eliminacyjnego etapu).

Jako jedyny pianista na świecie, Karol Radziwonowicz nagrał wszystkie fortepianowe dzieła Ignacego Jana Paderewskiego (nagroda francuskich krytyków Diapazon), a także wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza (nominacja do nagrody Fryderyk,1998).

Jego rozległy repretuar obejmuje nie tylko klasykę europejskiej literatury fortepianowej ale również dzieła rzadziej wykonywane: Szymanowskiego, Prokofiewa, Scriabina, Bartoka czy Gershwin'a.