Rekordowy Zwoleń

2013-10-02 17:30 r_mizera
Zwoleń
Autor: ks. Zbigniew Niemirski GN

Ponad 6 tysięcy zorganizowanych grup odwiedziło w sezonie letnim kryptę, w której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego. Znajduje się ona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Turyści mogą również zwiedzać Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego, przy którym znajduje się muzeum, gdzie można zobaczyć liczne pamiątki rodziny Kochanowskich.

Proboszcz parafii ks. Bernard Kasprzycki nie kryje radości, że miejscowość cieszy się tak dużym zainteresowaniem. - Nasze obiekty w ubiegłym roku zostały gruntowanie odnowione. Ponadto bliskość Czarnolasu i Sycyny przyciąga coraz więcej turystów. W okresie letnim odwiedziło nas ponad 6 tysięcy zorganizowanych grup. Cieszymy się bardzo - powiedział ks. Kasprzycki.

W centrum prezentowane są eksponaty Fundacji Rodziny Kochanowskich. Do najcenniejszych pamiątek zalicza się pochodzący z 1661 roku kielich bratanka Jana Kochanowskiego - Hieronima Kochanowskiego, łowczego sandomierskiego, dwa ornaty z początku XVII wieku, w tym jeden bardzo cenny, barokowy ornat z herbem Korwin, który był herbem Jana Kochanowskiego, a także 18-wieczne monstrancje, kielichy, pacyfikały oraz zabytkowe księgi i obrazy.

Jedna część muzeum jest przeznaczona na ekspozycję regionalną fundacji zwoleńskich parafian. Są to m.in. zbiory kolekcjonera Jana Grudnia, a także jednej ze zwoleńskich misjonarek Wiesławy Kutyły oraz dary parafian.

Krypta rodu Kochanowskich to pomysł wielkiego poety renesansu. Pochował on w podziemiach swoich rodziców i wystawił im nagrobek. Ciekawostką jest to, że szczątki poety pozbawione są głowy, gdyż 29 kwietnia 1791 r. Tadeusz Czacki wszedł do grobu Kochanowskich, znalazł trumnę Jana i zabrał z niej czaszkę. Po około pięciu latach przekazał ją w darze księżnej Izabeli Czartoryskiej. Obecnie jest ona przechowywana w zbiorach muzeum Czartoryskich w Krakowie. Prace przy krypcie rodu Kochanowskich w zwoleńskim kościele wykonano w ramach projektu unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Całość prac pochłonęła prawie 8 mln zł.