To wzór dla polskiej młodzieży

2013-09-19 11:04

Powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych w kościele św. Stefana na radomskim Idalinie. Biskup Henryk Tomasik wprowadził wieczorem, 18 września relikwie św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. W przyszłości świątynia ma być sanktuarium polskich świętych i błogosławionych.

W homilii bp Henryk Tomasik powiedział, że współczesnemu młodemu Polakowi potrzebne są takie wzory jak św. Stanisław Kostka, ale i konkretne wskazania, które dawał Jan Paweł II. Biskup radomski przypomniał papieskie słowa, że każde życie charakteryzuje się i określa przez wewnętrzny kształt miłości. - Ojciec Święty mówił także, że musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Mamy piękny wzór, że jest to możliwie. To św. Stanisław, który postawił sobie wymagania. Słowa papieża-Polaka są drogowskazem dla młodego pokolenia. Modlimy się, aby każdy młodych człowiek był przyjacielem Jezusa - mówił ordynariusz radomski.

Relikwie św. Stanisława Kostki zostały umieszczone w ołtarzu, obok relikwii bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. W prezbiterium kościoła św. Stefana mają być umieszczane relikwie polskich świętych i błogosławionych. Relikwie będą kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia "Ołtarza Ojczyzny".

W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Kościół na radomskim Idalinie zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski.