Trwa Tydzień Wychowania

2013-09-18 12:54
Biskup Henryk Tomasik
Autor: brak danych

Wychowanie jest największą wartością - przypomina biskup Henryk Tomasik z okazji trwającego Tygodnia Wychowania. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Ma podkreślić rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka.

Bp Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży przypomniał słowa Jana Pawła II, że wychowanie to dzielenie się człowieczeństwem. - To jedna z najtrudniejszych sztuk, która wymaga zaangażowania serca. To również szczególnie wyzwanie dla rodziców i wychowawców oraz duszpasterzy. Dlatego Tydzień Wychowania ma obudzić naszą wrażliwość na ten ważny wymiar życia publicznego. Powiedzmy szczerze, że ta wartość w zbyt małym stopniu istnieje na poziomie polityki, czy życia gospodarczego. Również w różny sposób patrzą na to zagadnienie media. Ponadto nie wszyscy rodzice w należyty sposób traktują tę wartość. To nasze wspólne zadanie - powiedział biskup radomski.

Biskup Henryk Tomasik przypomniał też inne słowa papieża-Polaka, że ''podstawowym faktem kulturowym jest człowiek, człowiek duchowo dojrzały, zdolny wychowywać siebie i innych. Podstawowym wymiarem kultury jest kultura moralna, a podstawowym zadaniem wychowanie''. - To uzasadnienie, aby było więcej ludzi dojrzałych, aby na wyższy poziom podniosła się kultura moralna. Tutaj potrzeba wiele wysiłku - zauważył ordynariusz radomski.

Tydzień Wychowania jest obchodzony zawsze w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (przypada ono 18 września). Dlatego też dzisiaj relikwie świętego trafią do kościoła św. Stefana na radomskim Idalinie. - Chcielibyśmy przywrócić bliskość i znaczenie św. Stanisława Kostki młodym, bo młodzież bardzo potrzebuje takich patronów, bardzo odważnych i dzielnych, stawiających sobie wyzwania, a jednocześnie bardzo pobożnych, bardzo gorliwych, kochających Boga i Bożą - powiedział proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski.

Uroczyste wprowadzenie relikwii rozpocznie się Msza św. o godz. 18. Po Eucharystii koncert dadzą Młodzi z Winkiem. Natomiast młodzież pod kierunkiem ks. Marka Pruszkowskiego wystawi spektakl na podstawie dramatu Romana Brandstaettera "Powrót syna marnotrawnego".