Plac Solidarność w Szczecinie będzie odnowiony.

2021-09-24 15:30
Plac Solidarności
Autor: areopix

Oryginalny plac w kształcie fali, jedno z najbardziej popularnych miejsc spotkań szczecinian i obowiązkowy punkt na mapie atrakcji turystycznych, przestrzeń dla koncertów, wystaw i wszelkiej aktywności kulturalnej i społecznej – Plac Solidarności w Szczecinie zostanie odnowiony. Muzeum Narodowe dostało właśnie zielone światło od Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego na stworzenie koncepcji rewitalizacji tego terenu.

Plac Solidarności służy szczecinianom już od pięciu lat. Wpisał się w miasto jako współczesna agora, punkt spotkań mieszkańców w momentach podniosłych, uroczystych, radosnych i dramatycznych. Tutaj odbywają się koncerty i wystawy nawiązujące do historii regionu, tutaj mieszkańcy świętują rocznice ważnych wydarzeń, tutaj składają wiązanki kwiatów i palą znicze wspominając ofiary Grudnia 70, tutaj wspólnie opłakiwali tragiczną śmierć prezydenta Gdańska, tutaj wykrzykiwali swoją obywatelską niezgodę na aktualne wydarzenia w kraju. Na co dzień spotkamy tu młodych ludzi na rowerach i rolkach, a także wycieczki odwiedzające Centrum Dialogu Przełomy. Plac stał się żywą tkanką Szczecina – zgodnie z założeniami projektanta Andrzeja Koniecznego i władz regionu.

Centrum Dialogu Przełomy Szczecin
Autor: CDP

Po latach intensywnego użytkowania plac wymaga rewitalizacji. Będzie to okazja do uwzględnienia nowych potrzeb mieszkańców. Prace obejmą m.in. zmianę elewacji budynku, Ściany Pamięci oraz małej architektury, wykonanie oświetlenia, a także wykonanie nowych nasadzeń. - Kiedy powstawał budynek Centrum Dialogu Przełomy, pojawiały się głosy krytyki. Ale gdy okrzyknięty został hitem w konkursach architektonicznych w Polsce i na świecie, i stał się placem łączącym ludzi przy każdej okazji, szczecinianie pokochali to miejsce. Dziś w oparciu o tę przestrzeń chcemy stworzyć dodatkową symbolikę – nie tylko nawiązującą do historii, ale też naszych aspiracji, by jako zielone miasto i region być liderem ekologii w Polsce – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Dlatego od kilku miesięcy dyskutowaliśmy z projektantem o czymś, co nazwałbym ekoliftingiem placu. Decyzja Zarządu Województwa, która zapadła w tym tygodniu, formalnie rozpoczęła ten proces. Gdy dokumentacja będzie już gotowa, chcemy jak najszybciej rozpocząć prace. Muzeum Narodowe w Szczecinie na przygotowanie koncepcji rewitalizacji placu ma czas do połowy grudnia br. Projekt wykona pracownia Roberta Koniecznego – twórcy budynku Centrum Dialogu Przełomy. Obiekt ten otrzymał wiele nagród architektonicznych, m.in. został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016 oraz za najlepszy Budynek Świata 2016 roku w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival.