Boże Ciało w obu warszawskich diecezjach

2023-06-05 11:07
Boże Ciało
Autor: pixabay.com

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej przejdzie z archikatedry na Plac Piłsudskiego. Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej z katedry Świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika do konkatedry na Kamionku. W Kościele katolickim obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej będą się 8 czerwca.

W archidiecezji warszawskiej Msza Święta z udziałem kardynała Kazimierza Nycza zostanie odprawiona o godzinie 10:00 w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela. Bezpośrednio po eucharystii z bazyliki wyruszy orszak procesyjny z Najświętszym Sakramentem. Przejdzie przez: Świętojańską, Plac Zamkowym i Plac Bernardyńskim do pierwszego ołtarza przy kościele akademickim Świętej Anny. Następnie wierni przejdą do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym. Trzeci ołtarz będzie przy pomniku błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego obok kościoła sióstr wizytek, zaś czwarty - zgodnie z tradycją - na Placu Piłsudskiego, gdzie kazanie wygłosi metropolita warszawski.

Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej - centralna procesja Bożego Ciała rozpocznie się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą Świętą w bazylice katedralnej Świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika. Zakończy się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, dla której jest to święto patronalne. Liturgii będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński. Procesja eucharystyczna przejdzie ulicami: Sierakowskiego, Okrzei, Jagiellońską, Marcinkowskiego, Targową, Zamoyskiego i Grochowską. Pierwszy ołtarz przygotowują siostry loretanki, drugi strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 5, trzeci parafia Świętego Wincentego Pallotiego, a czwarty - parafia konkatedralna Bożego Ciała. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią: chór katedralny "Musica Sacra” oraz chór konkatedralny "Kamionek".