Medale "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" wręczone

2024-06-25 11:10
 Medal Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej
Autor: Archidiecezja Warszawska

Wierni zostali uhonorowani w uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela (24.06). Medale wręczył metropolita warszawski. Kardynał Kazimierz Nycz dokonał tego w archikatedrze.

Na liście uhonorowanych znalazła się dr Ewa Czaczkowska – w ostatnim czasie zajmuje się organizacją obchodów 40-lecia męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki, a wcześniej wniosła duży wkład w proces beatyfikacyjny bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego. Jako dziennikarka i historyk swoimi publikacjami przyczyniła się do upowszechnienia w społeczeństwie wiedzy na temat świętych i błogosławionych.

Dr Milena Kindziuk z kolei to autorka książek, dziennikarka, publicystka, członek różnych kościelnych gremiów eksperckich. Od 30 lat zaangażowana w działalność medialną na rzecz Archidiecezji Warszawskiej. Badaczka życia i działalności ks. Popiełuszki oraz propagatorka kultu bł. Prymasa Wyszyńskiego, Autorka biografii kard. Józefa Glempa. Współpracuje z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Kolejną uhonorowaną została Aneta Liberacka, która od ponad dziesięciu lat tworzy portal Stacja7.pl, związanym z archidiecezją warszawską. Prof. Paweł Skibiński natomiast od wielu lat współpracuje z Archidiecezją Warszawską w zakresie projektów związanych z dokumentacją życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Józefa Glempa i Jana Pawła II. Paweł Kęska od kilku lat jest odpowiedzialny za rozwój Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. St. Kostki w Warszawie, ostatnio kieruje społecznym komitetem organizującym wydarzenia 40-lecia jego męczeńskiej śmierci. Współtworzył zespół Caritas Polska. Ewa Abgarowicz – współtwórczyni Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i pierwszy prezes. Ma wielkie zasługi w dziedzinie konserwacji, przechowywania, zabezpieczania czy opisywania zbiorów dokumentujących 650 lat historii polskich Ormian. Maria Ohanowicz- Tarasiuk to prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

W Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie - Archikatedrze Warszawskiej uhonorowani zostali: Edyta Czerwińska, Siostra Maria Koźlakiewicz i Zdzisław Łapiński Pozostali członkowie zespołu liturgicznego od wielu lat posługujący jako asysta liturgiczna z okazji różnych uroczystości w zakresie parafialnym i diecezjalnym: Andrzej Denkiewicz, Tadeusz Komuda, Marek Nojek, Krzysztof Nowakowski i Konrad Wiśniewski. Członkowie Chóru Archikatedry Warszawskiej wykazujący się dużym zaangażowaniem w działalność i rozwój chóru: Beata Gniadek, Wojciech Konupek, Magdalena Kranc oraz Grażyna Wyszyńska Ze społeczności Parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu medale otrzymali: Ewa Potocka, Piotr Pękacki i Arkadiusz Kacprzak. Z Parafii Świętej Trójcy w Chynowie: Ewa Walkiewicz. Z Parafii Świętej Anny w Warszawie Wilanowie - Państwo Lucyna i Zdzisław Rudeccy. Z kolei z Parafii Świętego Zygmunta w Warszawie - małżeństwa uczestniczące w formowaniu młodych w projekcie „post cresima”. Dla młodych otworzyli oni swoje serca i domy i dzielą się z nimi swoim doświadczeniem wiary nie tylko w ciągu roku pracy, ale i podczas obozów wakacyjnych: Zbigniew i Małgorzata Burdzy, Dariusz i Marzena Gutowscy, Artur i Kinga Jastrzębscy, Piotr i Barbara Kozłowscy, Filip i Joanna Kwiatek, Cezary i Zofia Letza, Andrzej i Małgorzata Onuch, Wojciech i Elżbieta Paradowscy, Robert i Agnieszka Suwała oraz Dariusz i Barbara Włodarczyk, Leszek i Aneta Zajączkowscy.

Z Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie medalami zostali uhonorowani: Anna Pawłowska, Ewa Adamska, Tadeusz Adamski, Aleksandra Brochocka, Hanna Kaczyńska oraz Siostra Lidia Świder – ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.