Na dobre rusza budowa torów tramwajowych na ulicy Rakowieckiej

2024-06-13 9:37
Objazdy w okolicach Rakowieckiej
Autor: Urząd Miasta st. Warszawy

Zmiany dla kierowców i pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego wejdą w życie od niedzieli (16.06). Ulica Rakowiecka zostanie zamknięta dla ruchu. Którędy poprowadzą objazdy?

Tramwaj na Rakowieckiej połączy Puławską z aleją Niepodległości. Przejazd z Wilanowa do metra przy Polu Mokotowskim zajmie około 15 minut, a z ulicy Dolnej – około 10 minut. W pierwszym etapie inwestycji zostaną wybudowane tory do skrętu z ulicy Puławskiej w Rakowiecką. Zmieni się też jezdnia tej ulicy w kierunku Ursynowa – pomiędzy Goworka a Olszewską. Powstaną nowe chodniki i droga dla rowerów. W czasie robót nie będzie dłuższych przerw w kursowaniu tramwajów – w ramach poprzednich prac na skrzyżowaniu Puławskiej i Goworka wybudowany został już węzeł z rozjazdami i krzyżującymi się torami. Z utrudnieniami powinni liczyć się jednak kierowcy.

W niedzielę (16.06) o godzinie 22:00 zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Objazd poprowadzi ulicą Stefana Batorego, aleją Niepodległości i ulicą Madalińskiego. W ten sposób kierowcy będą jeździli do końca wakacji. Na Puławskiej kierowcy w obu kierunkach pojadą drugą nitką – dwoma pasami do centrum i jednym w przeciwną stronę. Jadący na Ursynów przejadą na drugą jezdnię na wysokości skrzyżowania z Goworka, a na właściwą nitkę wrócą przy Narbutta. Na ulicy Waryńskiego będzie jeden pas do jazdy prosto i dwa do skrętu w lewo – w ulicę Goworka. Z Goworka kierowcy skręcą na Puławską tylko w prawo.

Zakaz ruchu zostanie ustawiony na ulicy Rakowieckiej za skrzyżowaniem ze Starościńską (od strony alei Niepodległości), z wyłączeniem dojazdu do posesji oraz MON. Od Starościńskiej do Sandomierskiej będzie po jednym pasie w każdą stronę. Kierowcy wyjadą tędy z ulicy Sandomierskiej w stronę alei Niepodległości. Z parkowania zostaną wyłączone także wyznaczone zatoki. Za Sandomierską możliwy pozostanie jedynie dojazd do posesji przy ulicy Rakowieckiej 1/3 i 5.

Na ulicy Olszewskiej zostanie zmieniony kierunek ruchu. Teraz kierowcy będą jeździli od ulicy Sandomierskiej do Puławskiej, którą jednym pasem dojadą do ulicy Rejtana. Tu kierunek ruchu pozostanie bez zmian – do Sandomierskiej. Ulicą Puławską, za skrzyżowanie z Rejtana, będą mogli pojechać wyłącznie dojeżdżający do posesji przy ulicy Puławskiej 18. Wyjadą ulicą Rejtana. Ulica Narbutta zachowa połączenie z Puławską.

Nadal będzie można korzystać z pasów rowerowych wyznaczonych na ulicach: Starościńskiej, Sandomierskiej, Olszewskiej i Rejtana. Zostanie on również wyznaczony wzdłuż lokalnego pasa ruchu na Puławskiej, pomiędzy Olszewską a Rejtana. Zmienią się natomiast trasy autobusów trzech linii: 119 (w kierunku pętli Rakowiecka-Sanktuarium), 167 (w kierunku pętli Stare Bemowo/Fort Radiowo) i 168 (w kierunku Woronicza) skręcą z ulicy Goworka w prawo w Puławską, a dalej pojadą Waryńskiego i Stefana Batorego do swoich stałych tras. Na ulicy Stefana Batorego będą tymczasowe przystanki: w kierunku alei Niepodległości – za skrzyżowaniem z Waryńskiego i przed skrzyżowaniem z aleją, a w przeciwną stronę – przy Wiśniowej.

Prace w drugim etapie - na skrzyżowaniu alei Niepodległości i Rakowieckiej - wykonawca planuje na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Nie będą się one wiązały z ograniczeniem ruchu tramwajowego, co jest planowane dopiero w drugim kwartale 2025 roku. Wtedy tramwajarze wyremontują też tory wzdłuż alei Niepodległości, w tym przejazdy na skrzyżowaniu z Trasą Łazienkowską.