Policja zakończyła czynności dyscyplinarne po wypadku w Dawidach Bankowych

2023-06-05 10:55
Policja
Autor: zdj. ilustracyjne/Policja

Wobec jednego funkcjonariusza umorzono postępowanie, bo przeszedł na emeryturę. Natomiast drugi poniósł odpowiedzialność dyscyplinarną. Odrębne postępowanie prowadzi prokuratura.

O zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym wobec dwóch policjantów, którzy na początku roku wioząc nastolatki rozbili radiowóz w Dawidach Bankowych poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Konieczne było umorzenie postępowania dyscyplinarnego przed ukaraniem dowódcy patrolu, gdyż przestał on podlegać orzecznictwu dyscyplinarnemu. Według nieoficjalnych informacji - po przejściu na emeryturę. Drugiego funkcjonariusza uznano winnym popełnienia czynu, za który poniósł odpowiedzialność dyscyplinarną. Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Do zdarzenia doszło na początku roku w podwarszawskich Dawidach Bankowych. Funkcjonariusze z Pruszkowa otrzymali zgłoszenie dotyczące wypalania kabli. Odjeżdżając funkcjonariusze zabrali do radiowozu dwie nastolatki z grupy, która zgłosiła to zdarzenie. Policjant kierujący radiowozem stracił panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo. Dziewczyny same zgłosiły się na pogotowie, jedna z nich trafiła do szpitala.

Śledztwo w sprawie wypadku radiowozu oraz nieudzielenia pomocy przejęła od Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie - Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Po skompletowaniu materiału dowodowego prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów policjantom. Obaj odpowiedzą spowodowanie wypadku, jak też za niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Grozi im do trzech lat więzienia.