Przed nami Wakacyjny Zjazd Polskich Misjonarzy

2024-06-06 10:17
Komisja Episkopatu Polski ds. misji
Autor: KEP

Będzie od 17 do 20 czerwca w Warszawie. Zostanie zorganizowany w Centrum Formacji Misyjnej. W programie znalazły się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki.

W tym roku Centrum Formacji Misyjnej obchodzi 40-lecie istnienia. Większość misjonarzy z Polski właśnie w tym miejscu przygotowywała się do swojej posługi. Wielu z nich traktuje przyjazd do centrum jak przyjazd do domu. To okazja, aby wrócić do początków powołania misyjnego i formacji, którą w tym miejscu otrzymali, oraz odnowienia wiary do dalszej posługi w Kościele. Wakacyjny Zjazd Polskich Misjonarzy rozpocznie się 17 czerwca popołudniu. 18 czerwca w czasie Mszy Świętej misjonarze będą świętować swoje jubileusze. Eucharystii będzie przewodniczył przewodniczący komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski.

Podczas warsztatów prowadzonych przez funkcjonariuszy GROM-u uczestnicy dowiedzą się, jak zachować się w sytuacjach zagrożeń i niebezpieczeństw na misjach. W czasie zjazdu misjonarze zapoznają się także z funkcjonowaniem poszczególnych agend komisji i z możliwościami uzyskania dofinansowania projektów misyjnych w zakresie duszpasterstwa, edukacji i opieki medycznej, a także z warunkami otrzymania środków transportu: samochodu, motorówki, ambulansu, czy rowerów - na przykład dla katechistów.

Temat roku duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" przybliżą ks. prof. Stanisław Urbański z UKSW oraz ks. dr Łukasz Celiński z diecezji siedleckiej. Kwestie misyjne w trwającym w Kościele synodzie o synodalności omówi 19 czerwca ks. dr Adam Wiński, delegat ds. misji archidiecezji białostockiej.

W zjeździe co roku bierze udział około 120 misjonarzy z Polski, którzy przebywają w kraju na urlopie. Niektórzy przyjeżdżają do ojczyzny co kilka lat. Według danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji - wśród 1690 misjonarzy z naszego kraju jest 272 księży diecezjalnych, 1377 osób konsekrowanych, w tym 619 sióstr zakonnych i 758 zakonników oraz 41 misjonarzy świeckich.