Rusza przetarg na przebudowę ulicy Chmielnej

2023-06-01 9:08
Wizualizacja przebudowy ulicy Chmielnej
Autor: Zarząd Terenów Publicznych w Warszawie

Oficjalnie poinformowały o tym władze miasta. Ratusz zarezerwował w budżecie 24 miliony złotych. Chmielna ma być bardziej przyjazna przechodniom,

Ulica Chmielna jest traktowana jako strefa zamieszkania, z ograniczonym ruchem samochodowym dla mieszkańców i dostaw. Wiceprezydent zapowiedział, że prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku, na ulicy Chmielnej i w okolicy będą montowane specjalne wysuwane słupki. Projekt modernizacji zakłada przede wszystkim wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki wygrodzeniowe.

Wprowadzona zostanie zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Posadzonych zostanie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej. A także 9,5 tysiąca krzewów i 8,5 tysiąca bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową. Poprawa jakości i zieleni obejmować będzie także tereny skwerów przylegających do ulicy.

Stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Przetarg na modernizację ul. Chmielnej wystartuje w najbliższy piątek 2 czerwca, a oferty można składać do końca czerwca. Zwycięzca przetargu powinien zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Ratusz szacuje, że prace budowlane ruszą około miesiąc po wyłonieniu wykonawcy, czyli wraz z początkiem września. Wszystkie prace remontowe powinny się zakończyć do 31 maja 2024 roku