Startuje konkurs "Warszawa w kwiatach"

2023-06-01 9:01
Kwiaty
Autor: fot. Patrycja Michońska/Radio Plus

To już jego 40. edycja. Udział w nim mogą wziąć warszawiacy, którzy chcą pochwalić się swoimi ukwieconymi balkonami i ogrodami. Do konkursu zaproszone zostały także szkoły, instytucje, kawiarnie, czy ogródki działkowe.

Zgłoszenia przyjmowane są od dziś (1.06) do 17 lipca. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni pod koniec wakacji na specjalnym pikniku.W tym roku przypada nie tylko jubileuszowa 40. edycja konkursu, ale również 60. rocznica Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W latach 70. po raz pierwszy konkurs został reaktywowany przez Zofię Wóycicką, ostatnią przedwojenną laureatkę konkursu, na Powiślu, gdzie urodził się Stefan Starzyński. Prezydent, który widział wielki potencjał w konkursie Warszawa w kwiatach i zadbał o zieloną i ukwieconą Warszawę. Dopiero w 1984 roku, konkurs stał się ogólnomiejski.

"Warszawa w kwiatach" to największa akcja wspólnego upiększania miasta, której pomysłodawcą był prezydent Starzyński. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim – pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta, zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków. Obecnie konkurs organizuje Zarząd Zieleni we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy.