Szpital Solec przenosi się do Szpitala Południowego

2022-08-18 8:51
Szpital Południowy
Autor: fot. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy/Facebook

Przeprowadzka trwa. Jest podzielona na etapy. Dotychczasowa siedziba placówki zostanie gruntownie wyremontowana.

Już jutro (19.08) Szpital Południowy przejmie SOR. Na Solcu pozostaną izba przyjęć i przychodnia lekarska. W ciągu dnia będzie tam zapewniony dyżur medyczny – w razie zagrożenia życia lub zdrowia pacjent zostanie przewieziony karetką do szpitala. Co ważne równolegle prowadzona jest rozbudowa i modernizacja SOR w Szpitalu Czerniakowskim. W przychodni przyszpitalnej przy ulicy Solec 99 codziennie od godziny 18:00 do 8:00 oraz w weekendy kontynuowana będzie opieka w ramach Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej.

W związku ze złym stanem technicznym znacznej części budynku przy ulicy Solec, trwają uzgodnienia dotyczące remontu obiektu oraz kompleksowego zagospodarowania całości budynku. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przedstawione już we wrześniu - zapewnia ratusz. Przypomnijmy – zgodnie z planami władz miasta wybudowany za ponad 400 milionów złotych Szpital Południowy na Ursynowie miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą. Jednak w związku z wybuchem pandemii COVID-19 niezbędne było uruchomienie w Polsce tymczasowych szpitali przeznaczonych do przyjmowania tylko osób zakażonych koronawirusem.

Ponieważ Szpital Południowy nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, do placówki na Ursynowie są stopniowo przenoszone są oddziały ze Szpitala na Solcu. Jest to skomplikowana procedura, która wymaga między innymi wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiednią zabudowę, a proces otwierania oddziałów specjalistycznych w Szpitalu Południowym odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ. Zgodnie z harmonogramem do szpitala na Ursynowie przeniesiono już z Solca: oddział wewnętrzny z pododdziałem kariologii, izbę przyjęć i oddział intensywnej opieki medycznej na 6 łóżek. W Szpitalu Południowym znajduje się również 7 nowoczesnych bloków operacyjnych. Od 27 czerwca w placówce otwarto także oddział ginekologiczno – położniczy oraz oddział neonatologiczny.

W kolejnym etapie - już jesienią - w szpitalu na Ursynowie zaplanowano uruchomienie oddziału ortopedii, oddziału chirurgii ogólnej, OIT oraz pracownię endoskopii. W budynku Szpitala Południowego znajdują się również: apteka szpitalna, centralna sterylizatornia oraz laboratorium z pracownią serologii i bankiem krwi.