Tramwaj do Zachodniego? Tak. A nawet dalej

2024-06-06 5:47
Przejście podziemne na Dworcu Zachodnim
Autor: Robert Klonowski/ Grupa Eurozet

Wraz z budową nowej Warszawy Zachodniej powstała pustka technologiczna pod całą konstrukcją do ul. Tunelowej. Planowano, że stamtąd powstaną dwie odnogi, tzw. „wąsy” w dwie części Woli. To dziś jednak perspektywa lat 30. Czy pustkę da się wykorzystać wcześniej? Tramwaje Warszawskie zapowiadają, że tak.

Podczas spotkania z dziennikarzami, przy okazji prezentacji zajezdni Annopol, nasza redakcja zapytała prezesa Tramwajów Warszawskich o dociągnięcie linii tramwajowej nie tylko do Alej Jerozolimskich i okolic peronu 1, ale do ul Tunelowej, w pobliże peronu 9 linii obwodowej. – Jest taka szansa – odpowiedział Marcie Komorowskiej prezes TW Wojciech Bartelski. Przypomniał, że pierwotnie projekt zakładał budowę tunelu, dojazdu od strony ul. Grójeckiej, jak i tzw. „wąsów” czyli rozjazdu na Odolany i do ul. Krzyżanowskiego. Jednak covid i kryzys, a wraz z nimi konieczność urealnienia planów sprawiły, że obecnie miejska spółka realizuje tylko odcinek od Grójeckiej do dworca Zachodniego przy Alejach Jerozolimskich.

Bartelski zapowiada jednak, że miasto wykorzysta gotowy tunel pod Zachodnim: - Chcemy jeszcze w ramach tej umowy, którą podpisaliśmy z firmą ZUE, wykonać ten przystanek przy peronie 9. Będzie oczywiście przystanek pod główną halą, ale rzeczywiście pasażerowie podróżujący na kursach głównie podmiejskich (linia obwodowa – przyp. red.), gdzie ten peron jest bardzo obciążony, będą chcieli skorzystać z przesiadki z pociągu w tramwaj albo odwrotnie. Zrobimy więc wszystko, aby jeszcze w ramach tej inwestycji ten przystanek powstał. Prezes dodaje, że nastręcza to sporo trudności, bo ten odcinek nie był uwzględniony w pierwotnych planach i są problemy zarówno związane z oddymianiem jak i innymi sprawami przeciwpożarowymi. Jednak spółka już zleciła ekspertom poszukanie takich rozwiązań tak, by ten przystanek móc oddać pasażerom wcześniej. Budowa samych „wąsów” przeciągnie się na lata 30.

Listen to "Wojciech Bartelski: tramwaje rozważają wydłużenie trasy na zachodni o przystanek w stronę Woli, bliżej peronu 9" on Spreaker.