W Warszawie będzie pierwsza w Polsce klasa kawalerii konnej

2023-06-06 13:14
Konie
Autor: pixabay.com Konie

To w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Placówka znajduje się przy Kowelskiej na Pradze Północ. Zainteresowanie kandydatów jest spore.

Co ciekawe, do klasy kawalerii konnej zgłosiło się więcej dziewczyn niż chłopców. Pomysł na klasę kawalerii konnej jest związany z patronem szkoły. Józef Piłsudski jest kojarzony z Kasztanką. Liceum współpracuje z 1. Pułkiem Ułanów Krechowieckich Bolesława Mościckiego. Szkoła zachęcała młodzież do jeżdżenia na koniu. Do tego projektu przyłączyła się fundacja "Polska Galopem", która uzyskała na ten cel dofinansowanie

Program w klasie kawaleryjskiej nie różni się od innych klas licealnych. Wszystkie przedmioty nauczane są w ramach podstawy programowej, czyli wszystkie ogólnokształcące, a jedna godzina tygodniowo jest jako przedmiot uzupełniający. Jeden dzień w miesiącu uczniowie spędzą w stajni. Mogą też we własnym zakresie częściej jeździć do stajni. Nie ma specjalnych wymagań dla kandydatów. Jedyną różnicą jest to, że dzieci koniecznie muszą być ubezpieczone. Klasa będzie liczyć 30-32 osoby, jednak możliwe jest utworzenie nawet dwóch klas.

Władze szkoły podkreślają, że po skończeniu szkoły absolwenci klasy kawalerii konnej mogą dalej kształcić się na przykład na: AWF czy SGGW. Ponieważ służby również mają swoje oddziały konne, absolwenci mogą tam podjąć pracę. Mogą również zająć się leczeniem, fizjoterapią koni, czy też zostać masażystą lub behawiorystą koni, a także hodowcą.