Wojciech Młynarski ma swój skwer na Mokotowie

2024-06-20 10:07
Skwer Wojciecha Młynarskiego
Autor: Szymon Pulcyn/Urząd Miasta st. Warszawy

Jego imię otrzymało miejsce między: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego. Skwer został już oficjalnie otwarty. Na uroczystości nie zabrakło gwiazd polskiej piosenki.

W wydarzeniu wzięli udział przyjaciele i rodzina Wojciecha Młynarskiego, a także okoliczni mieszkańcy. Podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do nadania imienia słynnego artysty skwerowi na Mokotowie, złożyła jego rodzina: żona Adrianna Godlewska, syn Jan Młynarski i córka Agata Młynarska.

"To jest nasze miejsce, tam jest nasza szkoła, moja i moich wnuczek, do której chodziliśmy dokładnie przez ten skwer. Za blokiem mieszkał mój dziadek Hieronim, ojciec mamy z babunią, i sadzili te drzewa. Tu mieszkali nasi przyjaciele. Tu są nasze korzenie – tak silne, jak korzenie tych drzew, które widzimy. Chcę bardzo podziękować za to, że miasto, przyjaciele i wszyscy docenili, że jednym z najważniejszych korzeni, z których wyrastamy, jest kultura, jest słowo, jest tradycja i jest ciągłość. Bez niej po prostu nas nie ma" – mówiła Agata Młynarska

W ramach uroczystości był także mini-koncert, podczas którego artyści wykonali utwory Wojciecha Młynarskiego. A na jednej z elewacji odsłonięto tablicę pamiątkową. Wojciech Młynarski był tekściarzem, jak sam o sobie mawiał, ale i najlepszym wykonawcą swoich własnych dzieł. W okresie PRL-u umiejętność pisania tekstów często łączył z niełatwą i niezbędną sztuką omijania cenzury. Zmarł w 2017 roku.