Zaczyna się przebudowa ulicy Przasnyskiej na Żoliborzu

2023-06-02 10:04
Remont drogi
Autor: fot. Robert Klonowski/Eurozet

Dzielnica przekazała wykonawcy teren. Przebudowa obejmie odcinek 600 metrów, od Krasińskiego do Duchnickiej. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec przyszłego roku.

W ramach prac ma powstać również rondo na skrzyżowaniu z ulicą Rydygiera oraz prawidłowe powiązanie ulicy Przasnyskiej do ulicy Krasińskiego. Wyremontowany ma zostać także fragment ulicy Duchnickiej przy skrzyżowaniu z ulicą Przasnyską. Prace związane z przebudową ulicy Przasnyskiej obejmą odcinek pomiędzy Duchnicką a Rydygiera o długości około 200 metrów, na którym zgodnie z projektem chodniki pojawią się po obu stronach ulicy. Poszerzony też zostanie pas zieleni od strony Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, a sama jezdnia zmieni szerokość na 5 metrów. Zieleń urządzona pojawi się też w miejscu obecnego dzikiego parkingu w pobliżu adresu Rydygiera 21a, posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Przy ulicy zaprojektowanych zostało 7 równoległych miejsc postojowych, w tym jedno dla osób z niepełnosprawnościami. Na skrzyżowaniu Przasnyskiej z Duchnicką zastosowana zostanie wyniesiona powierzchnia, co wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych i uspokojenie ruchu. Podobne rozwiązanie zaprojektowano przy przejściu dla pieszych.

Odcinek przebudowy ulicy Przasnyskiej o długości około 400 metrów obejmie teren od skrzyżowania z ulicą Rydygiera do ul. Krasińskiego. W tej części w większości zachowana zostanie szerokość ulicy 7 metrów, częściowo zostanie tylko zawężona do 6 metrów w okolicy nowego, wyniesionego przejścia dla pieszych na wysokości Przasnyskiej 11. Drugie przejście dla pieszych zaprojektowane z azylem bezpieczeństwa znajdzie się na wysokości posesji Przasnyska 4A. Dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami wybudowane będą na wysokości numeru 6A, a pozostałe – równoległe – pojawią się przed budynkami Przasnyska: 7, 9, 11.

Skrzyżowanie z ulicą Rydygiera zamienione zostanie natomiast na minirondo, ale dostosowane będzie szerokością do wymogów, które umożliwią przejazd nim autobusów miejskich. Ulica Przasnyska słynie ze szpaleru dorodnych, ale i wiekowych kasztanowców. Dlatego na wysokości numeru 4 płyty chodnikowe przy tych drzewach zostaną usunięte i poszerzone będą misy, aby drzewa miały lepsze warunki do życia.