Zbliża się kolejna autokarowa pielgrzymka "Śladami cadyków"

2023-05-29 9:30
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

To już siódma jej edycja. Będzie w najbliższą niedzielę (4.06). Honorowym patronatem objął ją biskup Rafał Markowski.

Pielgrzymka rozpocznie się od Eucharystii w kościele rektoralnym Świętego Benona w Warszawie. Po niej pielgrzymi udadzą się autokarem do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Tam odwiedzą: synagogę, jatki, cmentarze i miejsce pochówku Rebego Ezechiela Tauba. Następnie pielgrzymka uda się do Lublina na nowy cmentarz, do miejsca pochówku wielkich lubelskich cadyków późniejszych dynastii XIX i początku XX wieku. Dowiedzą się kim byli Jehuda Lejb Eiger oraz rabi Cadok Ha Kohen. Złożą też wizytę i posłuchają wykładu w sali oryginalnej ostatniej chasydzkiej bóżnicy Lublina, bóżnicy bractwa "Chewra Nosim".

Z Lublina pielgrzymi pojadą autokarem do Łęcznej, do miejsca Sejmu Czterech Ziem. Odwiedzą synagogi małą i wielką oraz miejsce pochówku wielkiego cadyka Szlomo Jehudy Leiba, ucznia Widzącego z Lublina. Potem udadzą się do Bychawy, do synagogi z 1810 roku z polichromiami, która obecnie jest własnością prywatną i na cmentarz, na którym pochowano cadyka Jakuba Icchaka Rabinowicza, syna Jehudiego z Przysuchy, niezwykłego mistrza, skrzypka i mistyka. Powrót do Warszawy planowany jest około godziny 22:00.

W duchowość chasydzką i nauki cadyków wprowadzać pielgrzymów będzie Symcha Keller, były rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk. W trakcie pielgrzymki będziemy mogli usłyszeć chasydzkie śpiewy, hymny, niguny i psalmy hebrajskie. Zapisy przyjmuje organizator – dr. Mariusza Maciaka: mplmac@wp.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: „Pielgrzymka śladami cadyków”). Termin zapisów minie jutro (30.05).