15 sierpnia. Co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy?

2022-08-14 20:18
kalendarz
Autor: pixabay.com

15 sierpnia to dzień, w którym obchodzone są dwa święta – kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz państwowe święto Wojska Polskiego. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Zarówno Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jak i Dzień Wojska Polskiego wypadają tego samego dnia, w poniedziałek 15 sierpnia 2022. W większości miast będą się odbywały uroczystości związane z obchodami wydarzeń niezwykle ważnych dla Polaków. Tego dnia na ulicach zobaczymy pokazy wojskowe, a w kościołach wierni uczczą śmierć Maryi - patronki ziemi i roślinności.

15 sierpnia wolne od pracy

Zgodnie z obowiązującą ustawą Polacy mogą liczyć aż na 13 dni ustawowo wolne od pracy. Zatem, czy 15 sierpnia znajduje się na liście?

Jeśli również i Ty zadawałeś sobie to pytanie, to mamy dla Ciebie znakomitą wiadomość – 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

15 sierpnia. Co upamiętnia święto Wojska Polskiego?

15 sierpnia wypada także święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w 1920 r. Corocznie z okazji tego święta odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.