Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym

2022-06-14 9:09
Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Prezydent Duda podpisał w Katowicach ustawę
Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym - poinformował w poniedziałek (13 czerwca) szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Minister w KPRP powiedział, że Andrzej Duda podpisał ustawę w poniedziałek. Jak dodał, została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jak dodaje PAP, poprawki Senatu, które nie uzyskały poparcia w Sejmie zakładały m.in. wprowadzenie wymogu co najmniej 7-letniego stażu orzekania w SN dla 33 wylosowanych kandydatów, spośród których sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej będzie wybierał prezydent.

Zdaniem opozycji ustawa w kształcie, w jakim trafiła do prezydenta, nie przywraca praworządności w polskim wymiarze sprawiedliwości i nie spełnia wymogów koniecznych do wypłacenia nam pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.  Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, 29 poprawek wprowadził Senat; 23 z nich zostało później odrzuconych przez Sejm.