Andrzej Duda w Kijowie. Przemawiał w Radzie Najwyższej: "Nikt nie może złamać naszej jedności"

2022-05-23 8:27
Andrzej Duda w Kijowie. Przemawiał w Radzie Najwyższej: Nikt nie może złamać naszej jedności
Autor: twitter.com

W niedzielę (22 maja) Andrzej Duda złożył wizytę na Ukrainie. Polski prezydent wygłosił orędzie przed ukraińskim parlamentem, Radą Najwyższą, odbył też rozmowę "w cztery oczy" z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda jest pierwszą głową obcego państwa, która wystąpiła na tym forum od ataku Rosji na Ukrainę. Prezydent RP Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami - poinformował w niedzielę portal informacyjny Ukrinform.

"W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko–ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy"

- powiedział wcześniej prezydencki minister Jakub Kumoch.

"W praktycznie trzy miesiące Rosja nie zrealizowała w zasadzie żadnego swojego celu strategicznego w całości" - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do wojny na Ukrainie. Zastrzegł, że Rosja jest "bardzo silna, ludna" i że wojna Rosji z Ukrainą "będzie trwała, jeżeli wspólnota międzynarodowa nie przyczyni się do jej zakończenia - zaznacza Rzeczpospolita. 

Polski przywódca złożył już w połowie kwietnia wizytę w Kijowie - razem z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Alarem Karisem, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.