Arcybiskup Polak w "Sednie Sprawy": Musimy zrozumieć, ze fale migracyjne będą nam towarzyszyły przez najbliższe lata

2021-10-27 11:03
Arcybiskup Polak w Sednie Sprawy: Musimy zrozumieć, ze fale migracyjne będą nam towarzyszyły przez najbliższe lata
Autor: Sedno Sprawy

Nie jest to stan przejściowy. Musimy zrozumieć, że fale migracyjne będą nam towarzyszyły w bardzo konkretny sposób przez najbliższe lata i musimy się z tym problemem nauczyć konfrontować - mówił Abp. Polak w "Sednie Sprawy" Radia Plus.

Wracam z Watykanu z doświadczeniem braterskiej wspólnoty, to znaczy tego, że jako biskup w kolegium pod przewodnictwem papieża czułem wspólnotę kościoła. To doświadczenie pokazuje, że jako kościół jesteśmy wspólnotą, niezależnie w jakim kraju w jaki sposób przeżywamy doświadczenie wiary - mówił arcybiskup Wojciech Polak w programie "Sedno Sprawy" Radia Plus.

Prymas Polski zapewniał, że podczas jego wizyty w Watykanie nie zabrakło rozmów o konkretnych problemach współczesnego świata i kościoła. Abp. Polak rozmawiał m.in. o problemie migracji na wschodniej granicy Polski, rzeczywistości kościoła po pandemii oraz kryzysie kościoła związanego z pedofilią wśród księży.

I właśnie konkretnie o tę trzecią kwestię dopytywany był ksiądz Arcybiskup.

- W czasie pobytu w Stolicy Apostolskiej przedstawialiśmy nasze działania, które do tej pory przez ostatnie 7 lat w Polsce uskutecznialiśmy (...) Pokazaliśmy to Kongregacji Nauki i Wiary. Usłyszeliśmy, że dzięki konsekwencji i przejrzystości stajemy się przykładem dla społeczeństwa - mówił Abp. Polak.

- Kościół poprzez to trudne doświadczenie przez które przechodzi będzie mógł służyć całemu społeczeństwu - dodawała Prymas Polski.

Abp Polak: Nie można zostawić migrantów bez pomocy

Prymas Polski już kilka tygodni temu apelował do ministra MSWiA o umożliwienie dopuszczenia medyków do migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej. Odpowiedzi się nie doczekał, ale zapewnia, że wciąż chce angażować się w pomoc cudzoziemcom na granicy.

- Myślę, że dzisiaj ważną rzeczą jest, aby działania na miejscu były podejmowane wobec konkretnych osób. Idzie późna jesień, potem zima, my naprawdę musimy wziąć sobie do serca, że ludzie nie mogą po lasach się chować czy nie daj Boże umierać. My wszyscy powinniśmy się o to upominać. Kościół powinien apelować i współdziałać - mówił abp Polak.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej

Sedno Sprawy - abp Wojciech Polak