Białoruskie służby z bronią długą na polskim terytorium. MSZ informuje o groźnym incydencie

2021-11-03 10:33
Białoruskie służby z bronią długą na polskim terytorium. MSZ informuje o groźnym incydencie
Autor: Twitter/Mariusz Błaszczak Zdjęcie poglądowe

Prowokacje Łukaszenki stają się coraz poważniejsze. We wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą - poinformował w środę koordynator służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn poinformował o groźnym incydencie na terenie przygranicznym, który miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada.

- We wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą. Po spotkaniu polskiego patrolu, przeładowały one broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi - informuje koordynator służb specjalnych.

W tej sprawie do polskiego MSZ wezwany został przedstawiciel ambasady Białorusi, Straż Graniczna wystosowała również formalny protest do strony białoruskiej.

- Nie ma zgody na eskalowanie sytuacji przez Białoruś - napisał Żaryn.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych już wydało specjalny komunikat w tej sprawie. Czytamy w nim, że "działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji".

- Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane. Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji. Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu - czytamy w komunikacie podpisanym przez Łukasza Jasinę, rzecznika prasowego MSZ.

Sedno Sprawy - Piotr Muller