Chiny. Dziesiątki milionów osób znalazło się w lockdownie z powodu Covid-19

2022-07-07 8:21
Najmniej zakażeń w powiecie gostyńskim, najwięcej w rawickim - pandemia w regionie
Autor: pixabay.com

Na całym świecie rośle liczba zachorowań na Covid-19. Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń COVID-19 przekroczyła w Polsce 1 tys. Sytuacja w chinach robi się bardzo niepokojąca.

Chińskie służby zdrowia odnotowały ponad 300 nowych zakażeń w historycznym mieście Xian, w którym znajduje się słynna Terakotowa Armia, i w Szanghaju, który jest największym miastem w kraju.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, niektórzy mieszkańcy Szanghaju donoszą w mediach społecznościowych, że otrzymują rządowe racje żywnościowe, co przypomina powrót do wielomiesięcznego odosobnienia, które zostało narzucone szanghajczykom na wiosnę. Urzędnicy rozpoczęli nową rundę masowych testów w ponad połowie dzielnic miasta po odkryciu kolejnych przypadków zakażeń po weekendzie. Jedna z mieszkanek miasta przekazała AFP, że obecnie szanghajczycy nie boją się już Covid-19, ale tego, że znów zostaną zamknięci w swoich domach.

Japoński bank Nomura oszacował, że od poniedziałku w całym kraju co najmniej 114 mln ludzi było objętych całkowitym lub częściowym lockdownem w porównaniu z 66,7 mln osób w zeszłym tygodniu.

Na początku tego tygodnia badania potwierdziły 1075 zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 166 ponownych. Zmarły dwie osoby z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 6039 testów w kierunku SARS-CoV-2.