Co dalej z "Tarczą Antyinflacyjną"? czy możliwe jest jej przedłużenie?

2022-05-09 14:28
bankrut, pieniądze,
Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Opolskie: "Pewny zysk". Tak małżeństwo straciło blisko 200 tysięcy złotych

Zakładamy, że większość rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużona - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Jak wskazał, co najmniej do III kw. inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie.

Buda był pytany w środę (4 maja) przez dziennikarzy, czy tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. "Dzisiaj myślę, że nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że te rozwiązania, które obniżają ceny w szerokim asortymencie: paliw, gazu będą uchylone, bo sytuacja inflacyjna się nie poprawiła, a mamy wręcz trend odwrotny" - odpowiedział szef MRiT cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

Jak podkreślił z kolei rzecznik rządu w Radiu Plus, w piątek (6 maja), "nie będzie tak, że nagle znikną wszystkie rozwiązania, ale każdy obszar trzeba obserwować". Piotr Müller dodał również, że wiele z tych rozwiązań pozostanie.

Przypomnijmy, że tracza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego została wprowadzona na sześć miesięcy, tj. do końca lipca br. Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy; obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa; przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd; obniżenie VAT na ciepło do 5 proc.