Paweł Szefernaker w Sednie Sprawy: Z Unii Europejskiej nie dotarły dotąd żadne środki na uchodźców

2022-05-09 10:24
Paweł Szefernaker w Sednie Sprawy: Z Unii Europejskiej nie dotarły dotąd żadne środki na uchodźców
Autor: youtube.com

Z Unii Europejskiej nie dotarły dotąd żadne środki na uchodźców, mówi Paweł Szefernaker. Wiceszef MSWiA twierdzi, że rząd utworzył specjalny fundusz licząc, że zasili go także Wspólnota, ale nic takiego nie miało miejsca. Polskie władze liczą, że przywódcy krajów UE podejmą decyzję w tej sprawie na majowym szczycie jeszcze w maju. Więcej w poniższym artykule.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,237 mln osób - podała w niedzielę Straż Graniczna. Na pytanie o to, jaka część z tych osób wciąż jest w Polsce, odpowiedział Paweł Szefernaker

Ponad milion osób zarejestrowało się w bazie PESEL, żeby móc pracować i funkcjonować na dłużej. Na podstawie logowań do ukraińskich kart sim, widzimy, że ruch odbywa się do dwóch milionów.

- podkreślał gość Sedna Sprawy. 

Jak dodał, na granicy sytuacja jest ustabilizowana, dziennie przekracza ją około 20 tysięcy osób. "Te osoby i tak, pomimo wojny, przekraczałyby tę granicę" - podsumował. 

Czy w Polskich szkołach pojawi się więcej dzieci? 

Znaczna część dzieci z Ukrainy uczy się w ukraińskich szkołach zdalnie. Do Polskich placówek dotarło 200 tysięcy uczniów w ciągu ostatnich miesięcy. 

"Musimy być przygotowani na każdy scenariusz, także na taki, że w szkołach pojawi się więcej dzieci. Przygotowujemy systemowe rozwiązania, zaprezentujemy je pod koniec maja. W dużych miastach mogą być problemy, przede wszystkim w Warszawie" - komentował wiceszef MSWiA.

Koszt pomocy 

"Chciałbym zaapelować do osób, które pomagają na większą skalę, żeby zgłosić się do wojewodów, żeby wesprze tę pomoc. Są takie głosy, że nie wiadomo skąd otrzymać tę pomoc" - komentował Paweł Szefernaker.

Z Unii Europejskiej nie dotarły dotąd żadne środki na uchodźców, mówił wiceszef MSWiA. Jak twierdzi, rząd utworzył specjalny fundusz licząc, że zasili go także Wspólnota, ale nic takiego nie miało miejsca. Polskie władze liczą, że przywódcy krajów UE podejmą decyzję w tej sprawie na majowym szczycie jeszcze w maju. Więcej w Sednie Sprawy.