Coraz trudniejsza sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Ponad 600 prób przekroczenia granicy ostatniej doby

2021-10-12 9:35
Coraz trudniejsza sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Ponad 600 prób przekroczenia granicy ostatniej doby
Autor: Twitter/Straż Graniczna

Ponad 600 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowało służby graniczne ostatniej doby. Funkcjonariusze SG zatrzymali 13 nielegalnych migrantów. Wszyscy to obywatele Iraku.

- W poniedziałek 11 października na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 605 prób jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymano 13 nielegalnych imigrantów, wszyscy to obywatel Iraku - poinformowała na twitterze Straż Graniczna.

Dodano, że za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób: 2 obywateli Syrii, obywatela Iraku, obywatela Niemiec, obywatela Turcji, obywatela Ukrainy i 2 obywateli Polski.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, od początku roku Straż Graniczna zanotowała ok 17 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. prób miało miejsce w październiku.

Sytuacja na granicy wciąż jest napięta. W przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - wciąż obowiązuje stan wyjątkowy. Został on przedłużony o 60 dni pod koniec września. Było to konieczne w związku z presją migracyjną ze wschodu.

Na terenie objętym stanem wyjątkowym nie mogą przebywać m.in. dziennikarze, a także turyści oraz osoby, które nie mieszkają w miejscowościach przygranicznych. Ostatniej doby straż graniczna wydała prawie tysiąc zezwoleń na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym. Większość wniosków było motywowanych koniecznością odwiedzin krewnych.

Sedno Sprawy - Marek Suski