Czeka nas rekordowa podwyżka rent i emerytur? Ma wejść w życie jeszcze przed wyborami

2022-10-05 7:59
Bogaty jak emeryt?! Rekordowe świadczenie ZUS na Lubelszczyźnie
Autor: pixabay.com/jarmoluk

Czeka nas najwyższa podwyżka emerytur od dekady. Rząd chce premiować tych, którzy płacą najniższe składki — informuje "Rzeczpospolita". Rząd chce premiować tych, którzy płacą najniższe składki.

W przyszłym roku będzie obowiązywać najpewniej waloryzacja mieszana rent i emerytur, czyli kwotowo-procentowa z gwarancją minimalnej kwoty podwyżki 250 zł. Rząd przygotował i opublikował już założenia do projektu nowelizacji przepisów w tym zakresie.

Wynika z nich, że po raz kolejny zyskają świadczeniobiorcy, którzy wnieśli do systemu relatywnie mniej (którzy płacą najniższe składki emerytalne albo opłacają je nieregularnie). Gwarantowana podwyżka będzie dotyczyć osób, których emerytura wynosi maksymalnie 1812 zł.

Jak zaznacza PAP, eksperci zwracają uwagę, że efektem ubocznym takich gwarancji jest zmniejszanie się z biegiem lat różnic między świadczeniami minimalnymi a wyższymi niż minimalne.

Przykładowo w 2013 r. uprawniony do najniższej emerytury miał świadczenie o niemal 60 proc. niższe niż osoba otrzymująca przeciętną emeryturę.

Gdyby nie gwarancje kwotowe, po dekadzie ta różnica byłaby identyczna, jednak w rzeczywistości stopniała ona do 46 proc

– wskazuje dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW.