Czołgi Abrams trafią do Polski. Wiadomo kiedy

2023-04-16 21:51 Róża Perszon
Czołgi Abrams trafią do Polski. Wiadomo kiedy
Autor: twitter.com/PremierRP

Wyjazd Mateusza Morawieckiego do Stanów Zjednoczonych to wizyty w zakładach Lockheed Martin oraz w bazie Anniston Army Depot. Oba te miejsca aktualnie produkują ciężki sprzęt, który trafi do Wojska Polskiego w ciągu najbliższych miesięcy - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki udał się na spotkanie z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu wojskowego, aby umocnić sprawną realizację polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej - czytamy.  Zabiegamy o przyspieszenie dostaw oraz potencjalne przeniesienie części procesów serwisowania sprzętu i produkcji amunicji do Polski. Inwestycje na taką skalę w bezpieczeństwo naszego kraju są możliwe dzięki uszczelnionemu i usprawnionemu budżetowi państwa.

Celem tej wizyty jest przyspieszenie dostaw najnowocześniejszego amerykańskiego sprzętu do Polski. Zaczęliśmy rok temu od podpisanie umów, a już dzisiaj mogliśmy oglądać pierwsze elementy konstrukcyjne F-35

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki w zakładach lotniczych.

Amerykańscy partnerzy potwierdzili, że pierwsze 14 nowoczesnych czołgów Abrams trafi do naszych żołnierzy już w czerwcu 2023 r. – to część z 366 zamówionych czołgów M1 Abrams. A 32 zamówione przez nas samoloty F-35 dotrą do polskiej armii w perspektywie najbliższych lat.