Dobra wiadomość dla seniorów. W tym roku emeryci szybciej dostaną czternastkę

2022-05-12 8:27 Róża Perszon
emeryt
Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Dodatkowe 200 złotych do emerytury

Za kilka tygodni na konta emerytów powędruje trzynastka, a później jeszcze czternastka. Kiedy dokładnie? Termin wypłaty ujawnił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Pierwotnie rząd nie planował w ogóle w tym roku wypłaty czternastych emerytur – świadczenie miało być jednorazowe i trafiło do seniorów w listopadzie zeszłego roku. Jednak wysoka inflacja zaskoczyła rządzących. Jak przypomina Fakt, w lutym premier Mateusz Morawiecki ogłosił, ze takie wypłaty będą także w tym roku. Mają podreperować portfele seniorów w czasie koszmarnej drożyzny.

Dla większości emerytów czternasta emerytura wyniesie tyle, co emerytura minimalna, czyli 1250,88 złotych brutto, a więc 1022,30 zł na rękę.

Już wkrótce rozpoczną się wypłaty czternastych emerytur. Kiedy seniorzy dostaną 14. emeryturę? "Tak, jak przewidujemy, byłaby to jesień" - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w rozmowie z "Faktem".

"To rozwiązanie, nad którym pracujemy, będzie znowu jednoroczne. Obserwujemy jednak to, co się dzieje, m.in. inflację. Nie wykluczamy, że takie rozwiązania będą także w kolejnych latach" - dodał wiceszef resortu. Super Express przypomina, że w 2021 roku “czternastki” wypłacano w listopadzie.