Dzień Matki 2022. Jaka jest historia święta? Kiedy wypada?

2022-05-23 9:43
Dzień mamy
Autor: pixabay.com

W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja. Innego dnia, ale w tym samym miesiącu świętuje się go aż w 63 różnych państwach. Jaka jest historia tego święta?

Data Dnia Matki jest stała. Obchodzi się go 26 maja. W tym roku będzie to czwartek. Warto w tym dniu pamiętać o tak ważnej osobie w naszym życiu. Idealnym prezentem z tej okazji jest wręczenie kwiatów, czekoladek, biżuterii lub inny skromny dar.

W wielu krajach Dzień Matki jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie jest powiązany z konkretną datą. Jest tak np. na Litwie, w Hiszpanii i Portugalii, gdzie Dzień Matki przypada na pierwszą niedzielę maja. W drugą niedzielę maja Dzień Mamy świętuje się m.in. w Czechach, Danii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Słowacji, w ostatnią niedzielę maja – we Francji, Szwecji i Tunezji, w trzecią niedzielę października – w Argentynie, a w ostatnią niedzielę listopada – w Rosji.

Tradycja obchodzenia święta matki ma najprawdopodobniej greckie korzenie, podobnie jak zresztą wiele innych obchodzonych współcześnie świąt. Jak zaznacza portal artykul.com.pl, kiedy nadchodziła wiosna, nasi starożytni przodkowie obchodzili święto Matki Natury, przygotowując specjalne festyny, podczas których składano hołd Rei, żonie Kronosa, uznawanej za matkę wszystkich bóstw i całego wszechświata. Ich punktem kulminacyjnym było palenie ofiar, które przynoszone były przez zgromadzenie. Starożytni rzymianie mieli podobny zwyczaj – celebrowali święto bogini Cybele, uznawanej u nich za matkę bogów, obchodząc tzw. Hilaria, trwające przez trzy dni – zgodnie z badaniami historyków od 15 do 18 maja.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. Jak podkreśla portal historia mniej znana i zapomniana, w 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii, która po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Twierdziła, że rodzicielki są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin. Święto miało reż zbliżać rodziców do swoich dzieci.

W Polsce Dzień Matki obchodzono przed wojną, jednakże nie było wtedy jednej stałej daty dla tego dnia, było to święto ruchome. Organizacją obchodów tego dnia zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 1914 roku w Krakowie.