Elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu. Wykonawca to amerykańska firma

2022-11-02 11:42
Elektrownia atomowa. Zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay.com Elektrownia atomowa. Zdjęcie poglądowe

To już pewne, że pierwsza polska elektrownia atomowa, która powstanie na Pomorzu, zostanie wybudowana przez amerykańską firmę Westinghouse. Infromacje potwierdził sam Mateusz morawiecki, choć w mediach już od kilu tygodni pojawiły się różne informacje na ten temat.

O współpracy poinformował na swoim Twitterze Mateusz Morawiecki.

Lokalizacja drugiej, planowanej w rządowym programie elektrowni ma być wskazana w przyszłym roku. Jeżeli chodzi o partnera technologicznego do jej budowy - jak zapewniają nas źródła w rządzie - „na ten moment w grze są trzej gracze - Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy”. - Wszyscy są w grze, serio - przekonuje rozmówca portalu Gazeta Prawna.

Jak informuje TVN24, sześć takich reaktorów mogłoby zaspokoić 30% obecnego zapotrzebowania energetycznego w Polsce. Działalność elektrowni ma się przełożyć na dodatkowe 1-2% PKB. Taka sama technologia, czyli AP100, była wykorzystywana przy budowie reaktorów w USA i Chinach.

Budowa ma mieć wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy. Elektrownia zapewni ich aż 30 tysięcy. Dodatkowo wiele kontraktów, związanych z inwestycją, będą zawierane z polskimi przedsiębiorstwami, co przekłada się na zarobki rzędu 100 miliardów złotych.

Budowa rozpocznie się 2026 roku, a pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2033 roku.