Gmina może odrzucić wniosek przez deklarację śmieciową? Pojawiły się nowe informacje

2022-09-30 13:36
Pojemniki na śmieci
Autor: pixabay.com Pojemniki na śmieci

Śmieci mogą stanąć na przeszkodzie wypłaty dodatku węglowego. Gminy dostały uprawnienia, które pozwalają sprawdzać dane z różnych wniosków. O co dokładnie chodzi?

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł - to sposób rządu na poradzenie sobie z rosnącymi cenami węgla w Polsce. Projekt zamieszczony został w poniedziałek wieczorem w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel.

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ale też poprawne złożenie wniosku do 30 listopada 2022 roku. Jednorazowy dodatek węglowy otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Tu jednak mogą pojawić się pewne problemy.

Wnioski będą jednak uważnie sprawdzane. Mogą zostać odrzucone, jeśli informacje nie będą zgadzały się z danymi w deklaracji śmieciowej 

— informuje gazeta.pl.

Tym samym gospodarstwa domowe, które nie płacą za śmieci lub mają z tym jakiś problem, nie dostaną 3 tys. zł na zakup węgla. Dodatkowo mogą być zobowiązani do uregulowania opłaty za odbiór odpadów.

Przepisy te zostały zaostrzone 20 września, wraz z nowelizacją ustawy o dodatku węglowym. Pozwalają gminom np. na sprawdzenie liczby osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym i porównanie ich z deklaracjami dotyczącymi śmieci.